Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Tento týden v EU (32)

3. 06. 2022 15:30:00
V EU se koná Zelený týden věnovaný Zelenému údělu. Evropská rada se dohodla na postupném zavedení zákazu dovozu ruské ropy. Chorvatsko zřejmě vstoupí do eurozóny k 1. lednu 2023. Dánsko se zapojí do obranné spolupráce EU.

Tento týden je v EU ještě zelenější než ty ostatní. Probíhá totiž každoroční EU Green Week, během kterého se konají různé konference, diskuse a další akce věnované životnímu prostředí. Letošním hlavním tématem je Zelený úděl („EU Green Deal – Make It Real“). Součástí programu bylo mimo jiné udělení ekologických cen LIFE Awards nebo uveřejnění interaktivní vizualizace Eurostatu k Zelenému údělu.

V pondělí a v úterý (30. a 31. 5.) v Bruselu mimořádně zasedala Evropská rada, která se zabývala dalšími opatřeními EU v reakci na válku na Ukrajině – včetně různých způsobů podpory Ukrajině, šestého balíku sankcí proti Rusku, zajištění zásobování potravinami v situaci, kdy jsou blokovány vývozy z Ukrajiny, prohloubení bezpečnostní a obranné spolupráce EU a ukončení závislosti evropských zemí na dovozu plynu, ropy a uhlí z Ruska. Pokud jde o sankce, lídři se dohodli na postupném zavádění embarga na dovoz ruské ropy, které by mělo do konce letošního roku postihnout až 90 % objemu tohoto dovozu, a dále mimo jiné na odpojení Sberbank a dalších dvou ruských bank a jedné běloruské od mezinárodního platebního systému SWIFT či rozšíření sankčních seznamů – k přijetí příslušných opatření Radou pak došlo v pátek.

V úterý (31. 5.) si Evropská lidová strana (EPP), jedna z hlavních politických stran na unijní úrovni, na sjezdu v Rotterdamu zvolila nového předsedu. Stal se jím Manfred Weber z bavorské CSU, který nahradil Donalda Tuska. Weber už od roku 2014 vede frakci EPP v Evropském parlamentu.

Ve středu (1. 6.) Komise a Evropská centrální banka vydaly souběžně své konvergenční zprávy, ve kterých hodnotí připravenost Bulharska, ČR, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska na přijetí eura. Z těchto sedmi členských států, které neplatí eurem, ale které mají právní závazek společnou měnu zavést, podle obou zpráv nyní stanovené podmínky (konvergenční kritéria) splňuje pouze Chorvatsko. To by tak mohlo jako dvacátý členský stát rozšířit eurozónu k 1. lednu 2023 – Komise již předložila příslušné návrhy, rozhodnutí Rady v této věci by mělo padnout v červenci.

Téhož dne se v Dánsku konalo referendum ohledně zachování, či zrušení výjimky, na základě které se tento stát neúčastní obranné politiky EU. Téměř 67 % voličů se vyslovilo pro zrušení. Dánsko se tedy připojí k obranné politice EU. Referendum bylo uspořádáno v reakci na ruský útok na Ukrajinu.

Ve středu také Komise po měsících otálení schválila polský „plán na podporu oživení a odolnosti“, tedy plán čerpání peněz z fondu pokoronavirové obnovy NextGenerationEU, respektive z jeho hlavní složky, kterou je Nástroj pro oživení a odolnost. Polsko bude moci do roku 2026 čerpat 23,9 miliard eur v grantech a 11,5 miliard v půjčkách. Zdržení se schválením plánu souvisí s dlouholetými spory mezi unijními orgány a Polskem ohledně dodržování právního státu (k tomu viz např. moje nedávné články Právní stát a kulišárna s unijními fondy nebo Polsko před Bruselem nesklání hlavu). Spor nekončí a Komise podmiňuje čerpání peněz ústupky Polska v této věci.

Ve čtvrtek (2. 6.) Soudní dvůr EU vydal rozsudek v řízení o předběžné otázce, které inicioval český Nejvyšší správní soud – ve věci C-43/21, FCC Česká republika. Předběžná otázka souvisela se sporem ohledně odkladu ukončení provozu skládky v pražských Ďáblicích.

V pátek (3. 6.) Rada schválila šestý balík sankcí proti Rusku v duchu dohody vedoucích představitelů na Evropské radě ze začátku týdne (viz výše).

Téhož dne Komise začala prošetřovat státní podporu, kterou Česká republika hodlá poskytnout provozovatelům zemského digitálního televizního vysílání v souvislosti s přechodem na DVB-T2. Šetření má posoudit, zda je pomoc v souladu s pravidly EU pro veřejnou podporu.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 3.6.2022 15:30 | karma článku: 10.92 | přečteno: 166x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 183 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Dvě minuty moudrých slov v Evropském parlamentu

Na oslavách 70. výročí Evropského parlamentu se stal malý zázrak. Polský europoslanec Ryszard Legutko v kratičkém proslovu přesně vystihnul, proč tato instituce demokracii Unii nepřinese.

25.11.2022 v 10:00 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 1731 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Se Zeleným údělem jako kůl v plotě

Konference OSN o změně klimatu v Šarm aš-Šajchu (COP 27) ukázala, že EU stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě osamocená. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Potáhne ovšem Unii ve světové konkurenci dolů.

22.11.2022 v 16:14 | Karma článku: 34.55 | Přečteno: 907 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (43)

Komise chce pro Zelený úděl vytěžit potenciál vodních řas. Evropský pilíř sociálních práv slaví páté výročí. Unijní instituce se dohodly na rozpočtu pro rok 2023 a na Prohlášení o digitálních právech a zásadách.

18.11.2022 v 15:30 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 101 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Opravdu naše hrdinná armáda potřebuje americké vrtulníky za 30 miliard?

Naše armáda se chce zbavit zastaralé východní techniky. Otázka zní, jestli naše hrdinná armáda nové vrtulníky tak nezbytně potřebuje. Jestli bychom naše české korunky neměli cpát do jiných, potřebnějších záležitostí

3.12.2022 v 10:20 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 265 | Diskuse

Pavel Ďuran

Nové vrtulníky pro naši armádu

O dvou tuctech amerických stíhaček pro naše vojenské letectvo se, možná pro jistotu, přestalo mluvit.

3.12.2022 v 8:55 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 562 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Výročí soudružských poprav

Dne 3.12.1952 bylo na dvoře pankrácké věznice oběšeno 11 předních činitelů KSČ. Dějiny spíše výjimečně zaznamenaly historickou spravedlnost.

3.12.2022 v 6:17 | Karma článku: 33.53 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výzva od přítele: Hrozná, hrozná chyba

O změnách, které čekají Izrael po zformování pravicové – národně náboženské – koaliční vlády budeme slyšet a číst ještě dlouho. Je jich řada a jsou zásadní. Jedna z nich se týká zásahu do pravomocí Nejvyššího soudu.

2.12.2022 v 23:49 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 193 | Diskuse

Tadeáš Firla

Příměří, nebo kapitulace?

V současné době ve veřejném prostoru sílí hlasy, které volají po jakémsi příměří, které by vedlo k ukončení války na Ukrajině. Zaujal mne rozhovor p. Vondráčka, bývalého předsedy Parlamentu ČR s ministrem zahraničí p. Lipavským.

2.12.2022 v 20:03 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 777 | Diskuse
Počet článků 275 Celková karma 19.02 Průměrná čtenost 1382

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...