Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (7)

Týden přinesl mj. nové pohrůžky Bruselu směrem k Polsku, vybroušenou obranu premiéra Morawieckého, schválení pracovního programu Komise na příští rok, udělení Sacharovovy ceny či jednání Evropské rady ke krizi s cenami energií. 

V pondělí (18. 10.) polský předseda vlády Mateusz Morawiecki rozeslal dopis vedoucím představitelům ostatních členských států EU, ve kterém vysvětluje pozici své země v dlouhodobém sporu s Bruselem ohledně dodržování zásad právního státu a hájí nedávné rozhodnutí Trybunału Konstytucyjneho, týkající se mezí pravomocí EU a přednosti polské ústavy. (Premiérovu argumentačně silnému textu a jeho vystoupení v Evropském parlamentu, které navázalo o den později, se věnuji v článku Polsko před Bruselem nesklání hlavu.)

V úterý (19. 10.) Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu pohrozila  Polsku v souvislosti s rozhodnutím Trybunału Konstytucyjneho, že Komise bude jednat. Ve hře jsou prý řízení o porušení smlouvy, nevyplácení peněz z unijních fondů či postup podle článku 7 Smlouvy o EU (který ostatně Komise proti Polsku zahájila už v prosinci 2017). Předsedkyni Komise kontroval vybroušeným projevem Morawiecki (a trefně se  vyjádřil  také Institut Václava Klause). 

Téhož dne Komise schválila svůj pracovní program na rok 2022, v němž nastiňuje další kroky, které hodlá podniknout ve svém, jak říká, „odvážném plánu transformace pokoronavirové Evropy na zelenější, spravedlivější, digitálnější a odolnější společnost“. Předsedkyně von der Leyenová uvedla, že Unie by měla pokračovat v nastoupeném kurzu „a mimo jiné uvést do praxe politiky směřující ke klimatické neutralitě Evropy do roku 2050, utvářet digitální budoucnost, posilovat své jedinečné sociálně tržní hospodářství a bránit své hodnoty a zájmy jak doma, tak v zahraničí“.

Dalším úterním počinem Komise bylo vydání sdělení  o správě ekonomických záležitostí po pandemii Covid-19, které se věnuje možné revizi fiskálních pravidel eurozóny. Zároveň byla zahájena  veřejná konzultace  k tomuto tématu. Jde o obnovení diskuse zahájené loni v únoru, která byla záhy přerušena kvůli pandemii, respektive potřebě zohlednění jejích důsledků.

Ve středu (20. 10.) Evropský parlament přijal  postoj k iniciativě Farm to Fork strategy (česky překládáno jako strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“). Iniciativa, která je součástí Zeleného údělu, a která směřuje k výrazné ekologizaci zemědělství a jeho zapřažení do boje za klimatickou neutralitu, vzbuzuje obavy kvůli možnému nárůstu cen a omezení produkce. Usnesení europoslanců představuje  nepřekvapivě ještě radikálnější vizi, než je původní návrh Komise. 

Ve stejný den EP rovněž udělil svou výroční Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu politikovi a protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému. 

Ve čtvrtek (21. 10.) Evropský parlament přijal pozicik nadcházející konferenci OSN o změně klimatu v Glasgow (COP26). Vyzdvihuje zde Zelený úděl, přijetí evropského klimatického zákona a balíček „Fit for 55“, což vše prý  přinese nezbytná opatření k tomu, aby EU a její členské státy byly plně v souladu s Pařížskou dohodou. Požaduje zrychlit přijímání opatření v oblasti klimatu po celém světě a zachovat postavení EU jako světového lídra v boji s klimatickou změnou.

Ve čtvrtek a v pátek (21. a 22. 10.) proběhlo v Bruselu zasedání Evropské rady, které se věnovalo řadě ožehavých otázek, včetně vysokých cen energií, očkování proti Covid-19 či vzdorujícím Polsku. Pokud jde o energie, přijaté závěry  jsou nakonec nemastné, neslané, a věc má být znovu projednána na ministerské úrovni na mimořádném zasedání Rady příští týden (26. 10.). Ohledně Covidu se vedoucí představitelé usnesli, že v zájmu dalšího navýšení míry proočkovanosti by měly být zesíleny snahy o překonání váhavosti vůči vakcínám, např. bojem proti dezinformacím. Ve vztahu k Polsku summit nic podstatného nepřinesl. Šlo o poslední summit kancléřky Merkelové, kterou zde při té příležitosti předseda Evropské rady Charles Michel označil za „monument“; Evropská rada bez ní prý bude jako Řím bez Vatikánu nebo Paříž bez Eiffelovy věže.

V sobotu (23. 10.) bude v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku zasedat plénum Konference o budoucnosti Evropy. Toto v pořadí druhé zasedání bude již zahrnovat 80 členů vybraných z panelů evropských občanů. Projednávány mají být mimo jiné první návrhy občanů vyplývající z různých složek konference, např. z mnohojazyčné digitální platformy či z nedávného setkání mládeže EYE2021. Zástupci občanských panelů sdělí své první dojmy.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 22.10.2021 14:30 | karma článku: 18,57 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (91)

Komise udělovala ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“. Evropský parlament jel tento týden na plné otáčky. Macron po sedmi letech na Sorbonně opět řečnil o EU.

26.4.2024 v 15:23 | Karma: 8,04 | Přečteno: 77x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (díl 90)

Evropští lídři se zamýšleli nad tím, jak udělat EU konkurenceschopnější. Zároveň ovšem chtějí nadále plně prosazovat Zelený úděl a Evropský pilíř sociálních práv, které vedou přesně opačným směrem.

19.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,59 | Přečteno: 229x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (89)

Nová směrnice o energetické náročnosti budov definitivně přijata. Do finále se blíží i migrační pakt. Evropský parlament by chtěl zakotvit právo na interrupci do Listiny základních práv EU.

12.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,71 | Přečteno: 257x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

Jaderná energie přestává být v EU v nemilosti. Akt o kritických surovinách byl definitivně přijat. Soudní dvůr EU projde významnou reformou. Charles Michel říká, že pokud chceme mír, musíme se připravit na válku.

22.3.2024 v 15:30 | Karma: 13,16 | Přečteno: 197x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma: 11,96 | Přečteno: 205x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Vedení TOP 09 bude rozhodovat o novém ministrovi, může to být Tuleja

30. dubna 2024  5:05

Vedení TOP 09 bude v úterý od rána rozhodovat o kandidátovi na post ministra pro vědu, výzkum a...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

„Pučista si ji nezaslouží.“ Bidenův tým vymýšlí, jak zrušit debatu s Trumpem

30. dubna 2024

Premium Koho by před časem napadlo, že když prezident USA připustí, že se snad i zúčastní debaty se...

Bude mít kdo jezdit pro pacienty? Chybí stovky záchranářů, mladé práce neláká

30. dubna 2024

Premium Posádky sanitek stárnou, průměrný věk zdravotnických záchranářů se pohybuje nad 50 lety....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 340
  • Celková karma 14,07
  • Průměrná čtenost 1233x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/