Katalánští separatisté dokázali neskutečné: oživit a sjednotit Španělsko

30. 10. 2017 20:00:00
Puigdemontův pokus o puč v Katalánsku ztroskotal. Dokázala ho porazit rozhodnost španělských orgánů a neuvěřitelná mobilizace španělské veřejnosti.

Už jsem si zvyknul, že ze Španělska přicházejí jenom samé chmurné zprávy. Od dob Zapaterovy vlády tu nerušeně řádili levicoví pokrokáři, antiestablishmentové síly, regionální separatisté i militantní revanšisté snažící se zvrátit výsledek někdejší občanské války. Nepříznivě se projevila finanční krize, migrační záplava i dlouhé období bezvládí po volbách v prosinci 2015. Bouraly se pomníky, přejmenovávaly se ulice. Na ulici jste se pomalu nemohli ukázat se španělskou vlajkou, aniž by vás označili za „facha“ (fašouna). Konzervativci a zastánci národních tradic byli v permanentní defenzívě.

Na tomto pozadí nepřekvapí, že katalánským separatistům rostl hřebínek a postupně nabyli dojmu, že nastal čas realizovat jejich dávný sen – vyhlásit nezávislou katalánskou republiku. Regionální orgány postupně otevřeně vykročily z mezí daných španělskou ústavou a katalánským statutem, přičemž vše vyvrcholilo uspořádáním referenda o nezávislosti 1. října a událostmi následujících týdnů. V podstatě důvodně věřili, že se svou agresivní přímočarou linií narazí na appeasement, bázeň, kolísavost, nerozhodnost, snahu o „dialog“.

A přeci se přepočítali – k údivu svému, a přiznávám, i mému.

Důvody krachu puče

Stěžejní roli při nezdaru puče sehrály podle mého názoru tyto faktory:

 1. obezřetný, trpělivý, ale tvrdý postup vlády;

 2. rozhodné jednání krále Filipa VI.;

 3. mobilizace občanů;

 4. úprk velkých podniků z Katalánska;

 5. mezinárodní situace.

Ad 1) Předseda vlády Mariano Rajoy se ukázal jako dobrý stratég, který se nenechá vyprovokovat k neuváženým krokům, a to ani směrem k tvrdé reakci, ani směrem k ústupkům. Postupoval krůček po krůčku tak, že reakcí soupeře mohl být v každé fázi buď ústup, nebo naopak gradace jeho nezákonného chování, která by vedla na španělské politické scéně k širší akceptaci tvrdé linie. Soupeř – hlavně kvůli pnutí uvnitř separatistického tábora – neustále volil druhou variantu. Vrcholem bylo prohlášení nezávislosti z 27. října. Rajoy pak snadno prosadil zásah podle článku 155 ústavy za podpory všech velkých státotvorných politických stran.

Ad 2) Ve chvíli největšího neklidu a obav po událostech kolem katalánského referenda zapůsobil jako velká vzpruha televizní projev krále Filipa VI. večer 3. října. V tomto projevu, kterému se podrobně věnuji v článku Králova řeč, král tvrdě odsoudil jednání katalánských orgánů, které podle něj porušovaly ústavu a zákony, projevily nepřípustnou neloajalitu vůči státu a podkopaly harmonii a soužití v rámci katalánské společnosti. Tyto orgány se podle něj dostaly zcela mimo hranice práva a demokracie. Král řekl, že z těchto důvodů a ve světle této extrémně vážné situace, je odpovědností legitimních orgánů státu zajistit ústavní pořádek a normální fungování institucí. Zdůraznil vůči uvědomělým španělským občanům v Katalánsku, že nejsou sami a sami nebudou. Podtrhnul pevný závazek zachovat ústavnost a jednotu Španělska. – Projev nejenže dodal elán lidem a povzbudil vládu k jasným činům, ale především udal směr: žádný dialog, žádné ústupky, ale návrat pořádku.

Ad 3) Mobilizace občanů napříč celým Španělskem byla obrovská. Do ulic v celé zemi vyšly miliony lidí. Země se doslova oblékla do španělských vlajek. I v Katalánsku, kde ulice doposud patřily nacionalistickým silám, „tichá většina“ zastánců Španělska dokázala zaplnit ulice a náměstí. Krásné byly scény podpory příslušníkům policie a guardia civil v Katalánsku, kdy demonstranti skandovali okřídlené heslo: „No estáis solos“ (Nejste sami). Vrcholem byly dvě demonstrace v Barceloně (8. října a 29. října), kterých se účastnily statisíce lidí. Mile překvapila kvalita novinářů z velkých celostátních deníků, jejichž angažmá ve prospěch jednoty země bylo obdivuhodné.

Ad 4) V reakci na politickou nestabilitu v Katalánsku přesunulo po referendu své sídlo z Katalánska do ostatních regionů přes 1800 podniků včetně nejzvučnějších jmen, jako je CaixaBank, Sabadell nebo Gas Natural.

Ad 5) Katalánští separatisté nenašli pro svou agendu podporu v zahraničí, nepočítáme-li určitý ohlas v médiích (ano, kdyby o tom rozhodovala Česká televize, tak by celý puč dopadl jinak). Státy EU i USA vyjádřily jasnou podporu Španělsku. Podpora ze strany orgánů EU byla jednoznačná (viz mj. můj článek Šéfové EU jednou udělali dobrou věc). Jen Belgie vyjádřila katalánskému vedení určité sympatie – asi má se Španělskem od dob, kdy byla jeho državou (1581–1714), nevyřízené účty.

Vzepětí nad propastí

Španělsko dokázalo v říjnu 2017 něco obrovského. Ohrožení země jako by náhle probudilo národ, s kterým to šlo dlouho z kopce, k neskutečnému vzepětí. Separatisté narazili na útes jednotného odmítnutí a na klidnou, ale rozhodnou sílu španělských orgánů, a jejich pokus o puč během několika týdnů zkrachoval. Na výbornou obstála politická reprezentace, král, lidé, novináři. Něco podobného dnes už snad od evropského státu a národa nikdo ani nečeká.

Přeji Španělsku, aby mu tato náhlá a nečekaná renezance a znovunabyté sebevědomí pomohlo ke stabilizaci a přispělo k vyřešení jeho dlouhodobých problémů.

  Autor: Tomáš Břicháček | pondělí 30.10.2017 20:00 | karma článku: 18.24 | přečteno: 888x

  Další články blogera

  Tomáš Břicháček

  Z obhajoby svobody, kterou jsem poznal v devadesátých letech, neslevím

  Psaní článků ani členství ve spolcích nesmí být projevem odvahy. Jsou to jedny ze základních občanských práv, které máme. Zůstanu svůj. Aneb o boji proti dezinformacím a svobodě slova.

  7.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 43.86 | Přečteno: 6358 | Diskuse

  Tomáš Břicháček

  Homo bruxellarum

  Jak by měl vypadat „nový evropský člověk“ pro sjednocenou Unii? Musí to být odnárodněný kosmopolitní Evropan, který je náležitě ideologicky zpracován v duchu hodnot pokroku. Pár poznámek k výtvarné variaci na toto téma.

  23.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.64 | Přečteno: 901 | Diskuse

  Tomáš Břicháček

  ODS je mrtvá, ať žije Trikolóra

  ODS se už nevzpamatovala. Trpěliví jsme byli dlouho. Teď je načase otevřít novou kapitolu. Trikolóra je projekt, který vzbuzuje naději. Má to, co ODS chybí: charismatického šéfa, dobrý program a životní elán.

  11.6.2019 v 19:00 | Karma článku: 41.61 | Přečteno: 2268 | Diskuse

  Tomáš Břicháček

  Namísto přestavby přístavba

  Diskuse o budoucnosti EU zahájená po britském referendu pomalu končí. Kýženou změnu kurzu nepřinesla. Dosavadní přístup „více Unie“ – „více doleva“ byl potvrzen. I Miloš Jakeš byl větší reformátor než dnešní evropští vůdci.

  21.5.2019 v 19:30 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 985 | Diskuse

  Další články z rubriky Politika

  Vilém Barák

  Rovnost v útrobách strojů

  Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina získala parkovací privilegium a celé „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Nikdo neví, jak je s údaji zacházeno.

  17.7.2019 v 14:48 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 340 | Diskuse

  Lubomír Stejskal

  Lucemburské pokrytectví: Názor vadí, popravy ne

  Nový izraelský ministr školství Rafi Peretz se vyjádřil poněkud nešťastně na adresu homosexuálů. V tom smyslu, že by jim pomohla psychoterapie, potažmo (kontroverzní) konverzní terapie.

  17.7.2019 v 8:15 | Karma článku: 34.77 | Přečteno: 961 | Diskuse

  Jan Bartoň

  USA: Rasistou snadno a rychle

  Současná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.

  17.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 1251 | Diskuse

  Jiří Čumpelík

  Česká televize, podivné hospodaření, podivná politika a začerněné smlouvy na peníze?

  Bylo by jistě radostí sledovat, jak ta naše děvčata na letošním Wimbledonu válela, ale holt smůla, protože ČT Sport zase nic a kanál NOVA Sport každý nemá možnost chytit.

  17.7.2019 v 1:34 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 1032 |

  Lubomír Stejskal

  Číše čistého vína aneb Proč nevěřím v mírovou dohodu

  COGAT je zkratka izraelského úřadu pro koordinaci vládních aktivit na Teritoriích, tj. v Judeji, Samaří a Pásmu Gazy. Na svém Twitteru zveřejnil poučný videoklip: jak fungují letní dětské tábory Hamasu.

  16.7.2019 v 19:30 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 332 | Diskuse
  Počet článků 176 Celková karma 37.95 Průměrná čtenost 1685

  Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://www.cs-retromusic.net/brichacek.htm

  Najdete na iDNES.cz