Králova řeč

4. 10. 2017 15:00:00
Španělský král Felipe VI. včera večer na pozadí pokusu o puč v Katalánsku přednesl zásadní projev, ve kterém odsoudil jednání katalánské samosprávy a vyzval státní orgány k nastolení pořádku.

Nestává se často, že by španělský panovník vystoupil v mimořádném televizním projevu k národu se zásadním poselstvím. Nejvýznamnějším příkladem toho druhu bylo doposud vystoupení Juana Carlose I. v noci z 23. na 24. února 1981, které sehrálo klíčovou roli při potlačení tehdejšího pokusu o vojenský převrat, a které získalo pro bývalého krále srdce španělské veřejnosti. Nový král Felipe VI., který se doposud příliš výrazně neprojevoval, prošel podobným „obřadem zasvěcení“ včera v pozdní večer, kdy oslovil národ na pozadí dramatické situace v Katalánsku.

Ve světle vzpomínek na rok 1981 na královo vystoupení netrpělivě čekaly miliony Španělů, kteří jsou silně zneklidněni současnými událostmi v katalánském regionu a nerozhodností vlády vůči hrozbě separatismu a porušování zákonnosti.

Sledoval jsem vystoupení v přímém přenosu (viz https://www.youtube.com/watch?v=5K0iqrFW_pg) a od prvních okamžiků jsem měl pocit, že jsem svědkem historické události skutečně srovnatelné s projevem z února 1981 nebo známého proslovu anglického krále Jiřího V. proslaveného filmem Králova řeč.

Musím se přiznat, že původně jsem očekával nějaký nemastný neslaný proslov o potřebě dialogu, rozvahy, apod. Králův proslov však byl od počátku ostrý jako břitva a bez obalu pojmenoval základní aspekty celé situace.

Král tvrdě odsoudil jednání katalánských orgánů, které podle něj porušovaly ústavu a zákony, projevily nepřípustnou neloajalitu vůči státu a podkopaly harmonii a soužití v rámci katalánské společnosti. Tyto orgány se podle něj dostaly zcela mimo hranice práva a demokracie. Král řekl, že z těchto důvodů a ve světle této extrémně vážné situace, je odpovědností legitimních orgánů státu zajistit ústavní pořádek a normální fungování institucí. Zdůraznil vůči uvědomělým španělským občanům v Katalánsku, že nejsou sami a sami nebudou. Podtrhnul pevný závazek zachovat ústavnost a jednotu Španělska.

Připravil jsem rychlý (a snad poněkud kostrbatý) překlad projevu, který je v originálu dostupný zde. Tučně v něm vyznačuji nejvýznamnější body:

Dobrý večer.

Prožíváme velmi závažné okamžiky pro náš demokratický život. A za těchto okolností se chci obrátit přímo na všechny Španěly. Všichni jsme byli svědky skutků, které se udály v Katalánsku s konečným záměrem [samosprávy] Generalitat vyhlásit – nezákonně – nezávislost Katalánska.

Již nějakou dobu dotčené orgány Katalánska opakovaně, vědomě a cíleně nedodržují Ústavu a Statut autonomie, což je právní základ, který uznává, chrání a zaštiťuje tamní historické instituce a samosprávu.

Svými rozhodnutími porušovaly systematicky právní normy přijaté legálně a legitimně, ukazujíce nepřípustnou neloajalitu vůči orgánům státu. Státu, který právě tyto úřady reprezentují v Katalánsku.

Otřásly demokratickými principy celého právního státu a podkopaly harmonii a soužití ve vlastní katalánské společnosti, a došly k tomu ─ bohužel ─ že ji rozdělily. Dnes je katalánská společnost zlomená a postavená proti sobě. Tyto orgány si nevážily lásky a pocitu solidarity, které pojí a budou pojit španělský lid; a se svým neodpovědným jednáním dokonce mohou ohrozit hospodářskou a sociální stabilitu Katalánska a celého Španělska.

V souhrnu toto vše vyvrcholilo v nepřijatelném pokusu zmocnit se historických institucí Katalánska. Tyto orgány se jasně a zřetelně dostaly naprosto mimo hranice práva a demokracie. Snažily se zlomit jednotu Španělska a národní svrchovanost, vzdor tomu, že je právem všech Španělů rozhodovat demokraticky o svém životě společně.

Z těchto důvodů a ve světle této extrémně vážné situace, která vyžaduje pevný závazek všech s obecnými zájmy, je odpovědností legitimních orgánů státu zajistit ústavní pořádek a normální fungování institucí, životnost právního státu a samosprávu Katalánska, na základě Ústavy a Statutu autonomie.

Chci dnes dále předat několik sdělení všem Španělům a zvláště Kataláncům.

Občanům Katalánska – všem – chci zopakovat, že již desetiletí žijeme v demokratickém státě, který nabízí ústavní cesty, aby každá osoba mohla hájit své myšlenky v mezích respektu k právu. Protože, jak všichni víme, bez tohoto respektu není možné demokratické soužití v míru a svobodě, ani v Katalánsku, ani ve zbytku Španělska, ani nikde jinde ve světě. V ústavním a demokratickém Španělsku, dobře vědí, že mají prostor svornosti a kontaktu se všemi svými spoluobčany.

Vím velmi dobře, že i v Katalánsku je mnoho obav a velký neklid kvůli jednáním autonomních úřadů. Těm, kteří to cítí takto, říkám, že nejsou sami, ani nebudou; že mají veškerou podporu a solidaritu ostatních Španělů, a absolutní záruku našeho právního státu v obraně jejich svobody a jejich práv.

A všem Španělům, kteří žijí v neklidu a smutku kvůli těmto událostem, předávám poselství klidu, důvěry a také naděje.

Jsou to těžké chvíle, ale překonáme je. Jsou to složité momenty, ale vyjdeme z nich. Protože věříme v naší zemi a cítíme se hrdi na to, co jsme. Protože naše demokratické principy jsou silné, jsou pevné. A takovými jsou proto, že jsou založeny na přání milionů a milionů Španělů žít spolu v míru a ve svobodě. Tak jsme budovali Španělsko v posledních desetiletích. A takto musíme pokračovat po této cestě s klidem a odhodláním. Na této cestě, v tomto lepším Španělsku, které si všichni přejeme, bude také Katalánsko.

V závěru těchto slov adresovaným celému španělskému lidu zdůrazňuji znovu pevný závazek Koruny vůči Ústavě a demokracii, své odevzdání k porozumění a svornosti mezi Španěly, a svůj závazek jako krále vůči jednotě a trvalosti Španělska.

Jako vytrvalý pozorovatel dění ve Španělsku si troufám tvrdit, že projev v danou situaci naprosto sedl a naplnil představu toho, co lidé od panovníka a celé staleté instituce královského majestátu požadují. Patrioti, kteří čekali rozhodné slovo od vedení státu vůči bezprecedentnímu bezpráví a anarchii ve vzbouřeném regionu, dostali mnohem více, než by byli doufali. Králova slova byla pro ně jako pohlazení po duši. Video se v okamžiku dočkalo desetitisíců sdílení a lajků. Hlavní celostátní deníky vydali mimořádně pochvalné komentáře. Státotvorné politické strany se za něj postavily.

Sám projev krále však samozřejmě nestačí. Bude nyní záviset na politicích a silových složkám, aby rozhodným zásahem obnovily ústavnost a veřejný pořádek.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 4.10.2017 15:00 | karma článku: 22.38 | přečteno: 2592x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

Jaderná energie přestává být v EU v nemilosti. Akt o kritických surovinách byl definitivně přijat. Soudní dvůr EU projde významnou reformou. Charles Michel říká, že pokud chceme mír, musíme se připravit na válku.

22.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 118 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (86)

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

8.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 139 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 513 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 216 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 622 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 529 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 337 Celková karma 15.79 Průměrná čtenost 1224

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...