Tento týden v EU (79)

8. 12. 2023 15:30:00
Brusel chce harmonizovaná pravidla (už i) pro chov psů a koček. Všechny nové budovy mají být od roku 2030 bezemisní. Chystá se další tažení proti nenávisti. Prezidentka ECB se zamýšlela nad posílením globálního vládnutí.

Pondělí 4. prosince

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová pronesla na pařížské Académie des sciences morales et politiques projev o globálním vládnutí (global governance), které je podle ní potřeba posílit.

Rada o tři roky prodloužila platnost globálního režimu sankcí EU v oblasti lidských práv vůči osobám a subjektům odpovědným za závažné porušování a zneužívání lidských práv kdekoli na světě (do 8. prosince 2026). Aktuálně se sankce vztahují na 67 fyzických a právnických osob a 20 subjektů.

Úterý 5. prosince

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu nařízení o ekodesignu. Jde o další návrh související se Zeleným údělem. Ekodesignem se rozumí začlenění environmentálních aspektů do návrhu výrobku s cílem zlepšit vliv výrobku na životní prostředí během celého životního cyklu. Nařízení nahradí směrnici z roku 2009, která se týká vybraných kategorií výrobků spojených se spotřebou energie. Oproti ní se bude vztahovat na mnohem širší spektrum výrobků a zahrne více požadavků – ty nebudou omezeny jako doposud na energetickou účinnost a účinné využívání zdrojů, ale zahrnou také trvanlivost, opravitelnost, uhlíkovou a environmentální stopu a další aspekty spojené s environmentální udržitelností. Dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Středa 6. prosince

Komise a vysoký představitel vydali sdělení s názvem Stop nenávisti: Evropa je ve svém postoji jednotná, kterým chce zahájit novou kampaň (poněkud paradoxně zároveň) proti protižidovským a protiislámským náladám, a proti nenávisti a diskriminaci vůbec. Má to být „apel na všechny Evropany, aby se postavili proti nenávisti a zasazovali se o toleranci a respekt“. Zamýšlená opatření se podle Komise mají týkat celé řady oblastí „včetně bezpečnostní, digitální, vzdělávací, kulturní a sportovní sféry“.

Čtvrtek 7. prosince

Komise předložila dva legislativní návrhy, týkající se dobrých životních podmínek zvířat. První směřuje ke zpřísnění stávajících pravidel pro přepravu zvířat, aby o zvířata bylo během cesty lépe postaráno. Druhým návrhem chce Brusel vstoupit na pole unijní legislativou doposud neorané, totiž zavést harmonizovaná pravidla pro chov psů a koček. Nemá se to týkat přímo jednotlivých chovatelů, ale různých chovných zařízení, obchodů se zvířaty a útulků. Jde mimo jiné o minimální podmínky péče o tato zvířata v uvedených zařízeních, povinné mikročipování nebo o poskytování informací kupujícím o odpovědném chovu.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu novely směrnice o energetické náročnosti budov. Ta rovněž spadá pod Zelený úděl, respektive balíček Fit for 55. Hlavním cílem změn je zajistit, aby do roku 2030 byly všechny nové budovy budovami s nulovými emisemi a aby do roku 2050 byly stávající budovy přestavěny na budovy s nulovými emisemi.

Mezi institucemi rovněž došlo k předběžné dohoděo reformě statutu Soudního dvora EU, která má znamenat mimo jiné přenesení rozhodování o některých otázkách na Tribunál (dříve Soud prvního stupně).

V Pekingu se konal 24. summit EU-ČLR, který se zabýval vzájemnými vztahy i mezinárodními otázkami. Představitelé EU apelovali na své čínské protějšky k většímu angažmá ve prospěch klimatu, Ukrajiny, lidských práv a zdůrazňovali nutnost vyrovnanějších obchodních a hospodářských vztahů mezi Čínou a EU.

Pátek 8. prosince

Rada přijalazávěryo posílení úlohy a dopadu výzkumu a inovací v procesu tvorby politik v Unii. V závěrech se praví, že všechny oblasti vědy, včetně společenských a humanitních věd, by měly díky vytváření důkazně podložených poznatků hrát významnější úlohu v procesu tvorby politikza účelem identifikace politických výzev, analýzy současného stavu techniky a navrhování řešení. Vzpomněl jsem si přitom na vynikající text Pavla Rysky s názvem Kult vědy a davovost intelektuálů (ve sborníku Sebedestrukce Západu 2.0), který pojednává o „nadužívání, zneužívání a vzývání vědy“ na dnešním Západě a o nebezpečích, která z toho plynou.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 8.12.2023 15:30 | karma článku: 18.31 | přečteno: 293x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (83)

Komise doporučuje nastavit průběžný cíl snižování emisí k roku 2040 na 90 %. Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu i v Řecku. Chystá se další legislativní smršť.

9.2.2024 v 17:15 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 204 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (82)

EU schválila balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Spotřebitelé by měli více využívat opravu namísto výměny nebo koupě nového zboží. Komise si chce usmířit zemědělce.

2.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (81)

Tvrdé emisní normy postihnou vedle automobilů a dodávek i těžká vozidla. Evropský parlament má obavy o stav právního státu na Slovensku, a ještě mnohem více ho trápí Maďarsko... a také evropské dějiny.

19.1.2024 v 15:30 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 135 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 21.97 | Přečteno: 302 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 207 | Diskuse

Karel Trčálek

Řehka s Pavlem a armádní klikou zoufale stojí o posilování armády, ale Babiš chce mír!

Při poslechu pana Řehky se nemohu zbavit dojmu, že nemluví sám za sebe. Erudovaný voják plácá hesla jak z dob socialismu

28.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 219 | Diskuse
Počet článků 332 Celková karma 20.50 Průměrná čtenost 1238

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...