Tento týden v EU (78)

1. 12. 2023 15:30:00
EU přijíždí s velkými ambicemi na klimatickou konferenci v Dubaji. Podle von der Leyenové by mladá generace měla zvrátit brexit. Bývalý guvernér ECB Mario Draghi prohlásil, že EU se musí přeměnit ve stát.

Pondělí 27. listopadu 2023

Rada přijala nařízení, které má vytvořit jednotné přístupové místo k veřejným finančním i nefinančním informacím o podnicích a investičních produktech v EU. Jde mimo jiné o zprávy z oblasti tzv. ESG, podle kterých investoři budou moci posoudit, jak moc jsou dané společnosti zelené, rozmanité a správně politicky angažované (viz např. směrnici o podávání zpráv podniků o udržitelnosti). Vytvoření jednotného místa má usnadnit dohledání těchto informací, což je prý nezbytné „pro uspokojení rostoucí poptávky po investičních a diverzifikovaných finančních produktech zaměřených na environmentální a sociální oblast a oblast správy a řízení a pro nasměrování kapitálu k těmto produktům“.

Rada také přijala tzv. Akt od datech. Jde o nařízení, které stanoví pravidla ohledně přístupu k datům vytvářeným ve všech hospodářských odvětvích v EU a jejich využívání. Výrobci a poskytovatelé služeb budou povinni umožnit svým uživatelům přístup k datům generovaným používáním jejich výrobků nebo služeb a opětovné použití těchto dat. Uživatelé budou mít právo sdílet tato data se třetími stranami.

Na straně EU byl dokončen proces ratifikace dohody o volném obchodu s Novým Zélandem. Dohoda vedle obchodu obsahuje také závazky ohledně udržitelného rozvoje (Komise zdůrazňuje, že jde o první dohodu, která v této věci začleňuje nový přístup EU oznámený ve sdělení Síla obchodních partnerství: společně za zelený a spravedlivý hospodářský růst). Ratifikace Novým Zélandem se očekává v prvním pololetí roku 2024.

Rada přijala doporučení na podporu tzv. sociální ekonomiky, respektive hlavně tzv. subjektů sociální ekonomiky, jimž se má usnadnit přístup k financování, trhům a veřejným zakázkám. Subjekty sociální ekonomiky jsou prý takové subjekty jejichž činnost se řídí společnou hlavní zásadou: „před ziskem upřednostňují zájmy lidí, jakož i sociální a environmentální účely“.

Úterý 28. listopadu

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu směrnice, která má usnadnit zavádění plynů z obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových plynů do energetického systému, a postupně nahradit zemní plyn. Jde o další návrh z balíčku Fit for 55, který je stěžejní součástí Zeleného údělu. Každou takovou politickou dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Středa 29. listopadu

Ursula von der Leyenová prohlásila, že brexit by měl být v budoucnu zvrácen. Politici to prý s vystoupením Británie z Unie zbabrali a mladá generace to musí napravit („We goofed it up, you have to fix it.“).

Bývalý guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi se zase nechal slyšet, že Evropská unie se musí přeměnit ve stát. Unie je podle něj v kritickém momentu, kdy se její model růstu rozpustil a ona musí ho znovu objevit. A právě proto, aby to dokázala, prý potřebujeme její přerod ve stát.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu revize směrnice o průmyslových emisích. Jde o zpřísnění standardů pro emise škodlivých látek (oxidy síry, oxidy dusíku, amoniak, prach, rtuť a další těžké kovy) do ovzduší, vody a půdy. Tato iniciativa je součástí Zeleného údělu a souvisí s jedním z jeho doplňkových cílů mimo rámec klimatu, totiž dosáhnout do roku 2050 nulového znečištění.

Komise předložila balíček legislativních návrhů k právům cestujících, respektive turistů. Změny by se měly dotknout zejména stávajících předpisů o právech cestujících v různých druzích dopravy a tzv. směrnice o zájezdech. Cílem je prý zlepšit zážitky cestovatelů posílením jejich práv, a to mimo jiné na základě zkušeností získaných v době pandemie covid-19.

Čtvrtek 30. listopadu

V Dubaji ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), která bude trvat do 12. prosince. Unie přijíždí jako vždy s velkými plány. Bude apelovat na to, aby smluvní strany přijaly rychlá opatření ke snížení emisí skleníkových plynů v tomto desetiletí. Chce také prosazovat přijetí globálních cílů v oblasti energetiky, které by zahrnuly:

  • ztrojnásobení celosvětové kapacity energie z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobení míry zvyšování energetické účinnosti do roku 2030;
  • dosažení dohody o postupném ukončení používání fosilních paliv bez omezování emisí;
  • zajištění toho, aby ve spotřebě fosilních paliv bylo dosaženo vrcholu před rokem 2030;
  • postupné ukončování dotací na fosilní paliva.

Obecný vyjednávací postoj EU je dostupný zde, informace Komise o různých aktivitách EU během konference je zde. O tom, že na loňské konferenci Brusel s podobnou pozicí příliš nezabodoval, jsem psal v článku Se Zeleným údělem jako kůl v plotě.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně:

  • návrhu směrnice, která má chránit novináře a ochránce lidských práv před zneužívajícími soudními řízeními (tzv. strategické žaloby proti účasti veřejnosti, „SLAPP“) a
  • návrhu Aktu o kybernetické odolnosti, který má upravit požadavky na kybernetickou bezpečnost produktů s digitálními prvky.

Konala se výroční konference Evropské obranné agentury (EDA). Vystoupili zde i Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel, kteří svorně horovali pro další rozvoj obranné politiky EU. Von der Leyenová prohlásila, že obranná strategie EU může být úplná jen tehdy, pokud vezme v úvahu potřeby Ukrajiny – ta by podle ní měla být zapojena do některých unijních obranných projektů. Michel zase uvedl, že potřebujeme „skutečnou evropskou obranu pro naší ambiciózní geopolitickou unii“ a také nanesl myšlenku „evropských obranných dluhopisů“.

Aby toho nebylo málo, Rada přijala závěry o duševním zdraví.

Pátek 1. prosince

Ursula von der Leyenová vystoupila na zahájení dubajské klimatické konference. Řekla mimo jiné, že COP28 bude o ambicích, cílech a financích. Globální emise skleníkových plynů prý musejí kulminovat v roce 2025 (k tomuto smělému apelu se sluší poznamenat, že Světová meteorologická organizace nedávnouvedla, že žádný konec vzrůstajícího trendu vypouštění skleníkových plynů není nadohled) , musí se odstavit fosilní paliva, potřebujeme silný trh zelených dluhopisů a více zpoplatnit uhlík.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 1.12.2023 15:30 | karma článku: 15.17 | přečteno: 152x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (83)

Komise doporučuje nastavit průběžný cíl snižování emisí k roku 2040 na 90 %. Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu i v Řecku. Chystá se další legislativní smršť.

9.2.2024 v 17:15 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 204 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (82)

EU schválila balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Spotřebitelé by měli více využívat opravu namísto výměny nebo koupě nového zboží. Komise si chce usmířit zemědělce.

2.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (81)

Tvrdé emisní normy postihnou vedle automobilů a dodávek i těžká vozidla. Evropský parlament má obavy o stav právního státu na Slovensku, a ještě mnohem více ho trápí Maďarsko... a také evropské dějiny.

19.1.2024 v 15:30 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 219 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 201 | Diskuse

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Karel Trčálek

Řehka s Pavlem a armádní klikou zoufale stojí o posilování armády, ale Babiš chce mír!

Při poslechu pana Řehky se nemohu zbavit dojmu, že nemluví sám za sebe. Erudovaný voják plácá hesla jak z dob socialismu

28.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 209 | Diskuse
Počet článků 332 Celková karma 20.50 Průměrná čtenost 1238

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...