Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Tento týden v EU (55)

17. 03. 2023 15:30:00
Z Bruselu přišla tento týden řada nových legislativních návrhů souvisejících se Zeleným údělem – jde o reformu trhu s elektřinou, akt o kritických surovinách nebo akt o klimaticky neutrálním průmyslu.

Pondělí 13. března 2023

Komise zveřejnila výroční zprávu o Safety Gate, což je unijní systém pro rychlou výměnu informací o nebezpečných spotřebitelských nepotravinových výrobcích. Zpráva se věnuje fungování systému v roce 2022. Nejvíce hlášeným druhem nebezpečí byla přítomnost škodlivých chemických látek. Pokud jde o druh výrobků, hlášení se nejčastěji týkala hraček a automobilů.

Rada prodloužila platnost sankčního seznamu vůči Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině o další půlrok. Na seznamu je nyní 1 473 jednotlivců a 205 organizací.

Komise podala již dříve avizovanou žalobu na Českou republiku kvůli neprovedení transpozice směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. (Této směrnici, tehdy ještě ve fázi návrhu, jsem se věnoval v článku Budou udavači (totiž whistlebloweři) v EU chráněným druhem?.)

Úterý 14. března

Rada rozhodla o významném navýšení finančního stropu Evropského mírového nástroje, a to na 7,979 miliardy eur. Tento zvláštní fond mimo rozpočet EU, který funguje od roku 2021, slouží (s ohledem na svůj název poněkud paradoxně) k financování vojenských a obraných aktivit EU v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky. V současnosti je klíčovým kanálem pro financování vojenské pomoci EU Ukrajině.

Komise předložila sdělení, ve kterém nastiňuje svoje představy o fungování integrované správy vnějších hranic EU v příštích pěti letech. Měl by tak být zahájen víceletý cyklus strategické politiky v této oblasti. Zároveň Komise vydala doporučení členským státům ke vzájemnému uznávání rozhodnutí o navrácení a k urychlení navracení.

Komise také přišla s návrhem reformy uspořádání trhu s elektřinou v EU, která má podle jejích slov „urychlit prudký nárůst obnovitelných zdrojů energie a postupné ukončení využívání zemního plynu, snížit závislost výdajů spotřebitelů na kolísavých cenách fosilních paliv, lépe chránit spotřebitele před budoucím prudkým nárůstem cen a potenciální manipulací s trhem a zajistit, aby průmysl EU byl čistý a konkurenceschopnější“. Návrh spadá do sféry Zeleného údělu.

Středa 15. března

Slavil se další mezinárodní den. V minulých dvou týdnech došlo na lední medvědy (viz díl 53) a na ženy (viz díl 54), tentokrát přišli na řadu spotřebitelé. Soudní dvůr EU při této příležitosti na Twitteru připomněl některé své rozsudky z poslední doby, které se týkaly ochrany spotřebitele.

Začíná další kolo rozdávání železničních časových jízdenek mládeži v rámci soutěže DiscoverEU, o které jsme se zmiňovali v dílech 6 a 41 tohoto seriálu. K dispozici bude jako obvykle 35 000 jízdenek. Od zahájení programu v roce 2018 jich zatím bylo rozděleno 212 700 (mezi téměř 916 000 uchazečů).

Čtvrtek 16. března

Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,50 %, a to s účinností od 22. března.

Komise předložila další návrhy související se Zeleným údělem, respektive s jeho nově vznikajícím průmyslovým plánem:

  • Návrh aktu o kritických surovinách cílí na zajištění bezpečných a diverzifikovaných dodávek surovin důležitých pro „zelené a digitální ambice Evropy“, aby Unie v těchto záležitostech byla co nejvíce soběstačná. Podle návrhu by mimo jiné mělo být do roku 2030 dosaženo toho, že EU zajistí nejméně 10 % roční těžby těchto surovin, nejméně 40 % jejich zpracování, aby recyklovala 15 % své každoroční spotřeby těchto surovin a aby nedovážela více než 65 % roční spotřeby každé takové suroviny jen z jediné třetí země.
  • Návrh aktu o klimaticky neutrálním průmyslu (Net-Zero industry Act) směřuje k tomu, aby se v rámci Unie usnadnila produkce vybraných technologií, které jsou potřebné k dosažení klimatických ambic EU. Cílem je, aby do roku 2030 Unie vyráběla nejméně 40 % celkového využívaného množství těchto technologií.

V rámci připomínání 30. výročí vytvoření jednotného vnitřního trhu (viz díl 45) Komise vydala sdělení The Single Market at 30 a Long-term competitiveness of the EU looking beyond 2030.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 17.3.2023 15:30 | karma článku: 15.66 | přečteno: 189x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (54)

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

10.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (53)

Schválení nových emisní standardů pro osobní automobily a dodávky v Radě se odkládá. Komise předložila balíček návrhů k řidičským průkazům a bezpečnosti silničního provozu. Slavil se mezinárodní den ledních medvědů.

3.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 156 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (52)

Počet žádostí o azyl byl v EU loni nejvyšší od velké migrační krize. Zelený úděl nesmí chybět ani v rybolovu. Unie pokročila v procesu ratifikace Istanbulské úmluvy. Komise navrhla prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu.

24.2.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Putinovci unášejí, bijí, mučí a znásilňují ukrajinské děti

Nynější Rusko se dostalo na úroveň nacistického Německa a islámského státu. Tyto režimy rovněž unášely děti, které pak násilím nutily k převýchově v zájmu svých ideologií. Kreml dělá to samé.

22.3.2023 v 10:19 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 289 | Diskuse

Sára Mašínová

Z Deníku: Úterý 21. března 2023

Pane Bože, Dej mi moudrost, Dej mi víru, A dej mi myšlení, Abych dobře vládla, Aby bylo dobře lidem všem, i všem přírodě, Amen.

22.3.2023 v 0:13 | Karma článku: 3.04 | Přečteno: 111 | Diskuse

Václav Kunft

Mráček na Čínsko-Ruském nebi.

Celkem bez velkého zájmu medií se po nebi prohání mráček, který by mohl ohrozit Čínsko-Ruské objímání. Oba diktátoři zdůrazňovali společné zájmy, jedním z nich je drancování Afriky.

21.3.2023 v 16:30 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 260 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

21.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 141 | Diskuse

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 1325

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...