Tento týden v EU (54)

10. 03. 2023 15:30:00
Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

Úterý 7. března 2023

Do provozu byl uveden zmodernizovaný Schengenský informační systém (SIS). SIS je systémem pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy vnějších hranic schengenského prostoru. Po několikaletých přípravách byl nyní SIS rozšířen o nové kategorie záznamů např. o otisky dlaní, otisky prstů a záznamy DNA pro pohřešované osoby a o nové nástroje pro boj proti trestné činnosti a terorismu.

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o uspořádání Evropského roku dovedností v období od 9. května 2023 do 8. května 2024. Tato akce bude zahrnovat různé konference, diskuse, kampaně apod. – to vše k propagaci prohlubování dovedností a rekvalifikace. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Ursula von der Leyenová v kanadském parlamentu poznamenala: „Žádná demokracie není dokonalá. Ale všechny demokracie jsou zdokonalitelné. To je naše poslání.“ (O tom, jaký přístup mají unijní instituce ke „zdokonalování“ demokracie blíže třeba v článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila nebo Unijní demokracie naruby.)

Středa 8. března

Komise vydala pokyny členským státům k provádění a koordinaci fiskální politiky na rok 2024. Pokyny mají sloužit jako podklad k přípravě programů stability a konvergenčních programů, v nichž členské státy představují své střednědobé fiskální strukturální plány.

Na stránkách Evropského parlamentu bylo u příležitosti MDŽ zveřejněno bojovně laděné prohlášení předsedy Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Roberta Biedroně. Pokud bude EU pokračovat současným tempem, dělí ji podle soudruha předsedy od dosažení úplné rovnosti pohlaví nejméně 60 let, a to prostě nejde.

Čtvrtek 9. března

Předseda Evropské rady, předsedkyně Komise, předseda Euroskupiny, prezidentka Evropské centrální banky a prezident Evropské investiční banky ve společném prohlášení, otištěném v několika denících, vyzvali k zintenzivnění prací na vybudování unie kapitálových trhů. Tento apel dali do souvislosti s tím, že v nadcházejících desetiletích nás prý čeká v souvislosti se Zeleným údělem a digitalizací „největší průmyslová transformace naší doby“, a proto potřebujeme kapitál k její realizaci.

Rada schválila závěry o klimatické a energetické diplomacii. Ty potvrzují, že základní složkou zahraniční politiky Unie má být diplomacie v oblasti klimatu, respektive prosazování nynější linie Zeleného údělu po celém světě.

Pátek 10. března

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o návrhu přepracované, velmi zpřísněné směrnice o energetické účinnosti. Ta je součástí Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55. Podle nové úpravy by se mimo jiné konečná spotřeba energie v EU měla snížit do roku 2030 o 11,7 % ve srovnání s rokem 2020. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté směrnici přijmout.

Komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku společně nastínili Evropskou vesmírnou strategii pro bezpečnost a obranu. Cílem má být lépe chránit vesmírné systémy a služby EU a maximalizovat využití vesmírných systémů pro bezpečnost a obranu, čímž se prý posílí úloha EU jako „globální vesmírné velmoci“.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 10.3.2023 15:30 | karma článku: 14.73 | přečteno: 220x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (83)

Komise doporučuje nastavit průběžný cíl snižování emisí k roku 2040 na 90 %. Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu i v Řecku. Chystá se další legislativní smršť.

9.2.2024 v 17:15 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 204 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (82)

EU schválila balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Spotřebitelé by měli více využívat opravu namísto výměny nebo koupě nového zboží. Komise si chce usmířit zemědělce.

2.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (81)

Tvrdé emisní normy postihnou vedle automobilů a dodávek i těžká vozidla. Evropský parlament má obavy o stav právního státu na Slovensku, a ještě mnohem více ho trápí Maďarsko... a také evropské dějiny.

19.1.2024 v 15:30 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 155 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 187 | Diskuse

Karel Trčálek

Řehka s Pavlem a armádní klikou zoufale stojí o posilování armády, ale Babiš chce mír!

Při poslechu pana Řehky se nemohu zbavit dojmu, že nemluví sám za sebe. Erudovaný voják plácá hesla jak z dob socialismu

28.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 332 Celková karma 20.50 Průměrná čtenost 1238

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...