Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Tento týden v EU (53)

3. 03. 2023 15:30:00
Schválení nových emisní standardů pro osobní automobily a dodávky v Radě se odkládá. Komise předložila balíček návrhů k řidičským průkazům a bezpečnosti silničního provozu. Slavil se mezinárodní den ledních medvědů.

Úvodem se ještě vraťme ke konci minulého týdne, kdy Rada (v sobotu 25. února) schválila desátý balík sankcí proti Rusku v reakci na útok na Ukrajinu. Sankční seznam byly rozšířen o dalších jednotlivců a 34 organizací a nyní tak celkově zahrnuje 1473 jednotlivců a 205 organizací.

Pondělí 27. února 2023

Došlo k posunu v napjaté situaci ohledně uplatňování tzv. severoirského protokolu, který se týká pobrexitových obchodních pravidel mezi EU a Spojeným královstvím ve vztahu k Severnímu Irsku. Komise a britská vláda dosáhly nové kompromisní politické dohody, která řeší některé dlouhodobě sporné otázky. Osud dohody bude ovšem záviset především na tom, zda ji britský premiér Rishi Sunak doma obhájí.

Rada rozhodla o prodloužení sankcí proti Bělorusku, které byly původně zavedeny v roce 2020 kvůli vnitřním represím a porušování lidských práv a později zostřeny v souvislosti se zapojením Běloruska do války na Ukrajině. Sankce byly prodlouženy o další rok, a to do 28. února 2024.

Komise si připomněla mezinárodní den ledních medvědů. Na Facebooku na stránce EU Climate Action k tomu poznamenala: „Nyní je čas chránit Arktidu a učinit ji odolnější vůči dopadům změny klimatu – jak kvůli ledním medvědům, tak kvůli lidstvu. Můžeme toho dosáhnout díky větší angažovanosti a inkluzivitě v našich politikách v oblasti klimatu.“

Úterý 28. února

Evropská investiční banka vydala výroční zprávu o investicích. Zpráva se obsáhle věnuje problematice financování Zeleného údělu. EU podle EIB musí výrazně zvýšit produktivní investiční výdaje, pokud má udržovat krok s globální konkurencí a splnit cíle nulových čistých emisí k roku 2050.

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o návrhu nařízení o evropských zelených dluhopisech (EuGB). Tento budoucí předpis má stanovit jednotné požadavky pro emitenty dluhopisů, kteří chtějí své dluhopisy takto označit. Má jít o dluhopisy, které sledují „environmentálně udržitelné“ cíle. Nařízení má dále upravit systém pro registraci subjektů jednajících jako externí posuzovatelé EuGB a dohled nad nimi a regulovat dohled nad emitenty EuGB. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté předpis přijmout.

Středa 1. března

Komise předložila balíček návrhů k řidičským průkazům a bezpečnosti silničního provozu. Navrhuje mimo jiné zavedení digitálního řidičského průkazu, přizpůsobení přípravy řidičů Zelenému údělu, přísnější přístup k začínajícím řidičům, účinnější přeshraniční postih přestupků nebo uznávání zákazu řízení uloženého v jednom členském státě v celé EU. Pokud jde o Zelený úděl, řidiči mají být např. lépe připraveni na vozidla s nulovými emisemi, na jízdu ve městě, kde se spolu s nimi bude vyskytovat větší počet jízdních kol, dvoukolových vozidel a množství chodců nebo mají být vzděláváni v tom, jaký má jejich styl řízení dopad na emise. Nová pravidla prý zlepší bezpečnost všech účastníků silničního provozu a pomohou EU zrealizovat „vizi nula“, tj. do roku 2050 dosáhnout na silnicích EU nulového počtu úmrtí.

Pátek 3. března

Zástupci členských států ve Výboru stálých zástupců (COREPER) rozhodli odložit jednání o schválení nových emisních standardů pro osobní automobily a dodávky, které by znamenaly konec spalovacích motorů do roku 2035. Původně měla Rada tento návrh schválit příští týden a završit tak legislativní proces. Na podobě textu se už loni v říjnu dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a Rady a europoslanci návrh 14. února schválili (viz díl 51). Na poslední chvíli ale proti návrhu začaly vznášet výhrady některé státy v čele s Německem a Itálií.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 3.3.2023 15:30 | karma článku: 13.16 | přečteno: 156x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (55)

Z Bruselu přišla tento týden řada nových legislativních návrhů souvisejících se Zeleným údělem – jde o reformu trhu s elektřinou, akt o kritických surovinách nebo akt o klimaticky neutrálním průmyslu.

17.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 189 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (54)

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

10.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (52)

Počet žádostí o azyl byl v EU loni nejvyšší od velké migrační krize. Zelený úděl nesmí chybět ani v rybolovu. Unie pokročila v procesu ratifikace Istanbulské úmluvy. Komise navrhla prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu.

24.2.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Putinovci unášejí, bijí, mučí a znásilňují ukrajinské děti

Nynější Rusko se dostalo na úroveň nacistického Německa a islámského státu. Tyto režimy rovněž unášely děti, které pak násilím nutily k převýchově v zájmu svých ideologií. Kreml dělá to samé.

22.3.2023 v 10:19 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 299 | Diskuse

Sára Mašínová

Z Deníku: Úterý 21. března 2023

Pane Bože, Dej mi moudrost, Dej mi víru, A dej mi myšlení, Abych dobře vládla, Aby bylo dobře lidem všem, i všem přírodě, Amen.

22.3.2023 v 0:13 | Karma článku: 3.04 | Přečteno: 112 | Diskuse

Václav Kunft

Mráček na Čínsko-Ruském nebi.

Celkem bez velkého zájmu medií se po nebi prohání mráček, který by mohl ohrozit Čínsko-Ruské objímání. Oba diktátoři zdůrazňovali společné zájmy, jedním z nich je drancování Afriky.

21.3.2023 v 16:30 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 260 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

21.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 141 | Diskuse

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 1325

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...