Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Bída opožděného antikomunismu

11. 01. 2023 15:55:00
Průvodním jevem prezidentských voleb je tepání do některých kandidátů kvůli jejich působení za minulého režimu. Toto kádrování je přitom nejen laciné a nedůstojné, ale hlavně nás odvádí od podstaty politických střetů dneška.

Prezidentské volby se staly další příležitostí pro některé naše mravokárce, aby vytáhli kartu opožděného antikomunismu. Pohoršují se nad členstvím dvou čelných kandidátů v KSČ a v těch či oněch režimních bezpečnostních složkách, nadávají jim do „estébáků“, „komunistických lampasáků“, „Burešů“, „Pávků“ apod. a snaží se využívat tuto údajnou „komunistickou minulost“ k jejich diskreditaci.

Je to smutné, nedůstojné a 33 let po pádu komunismu je to hlavně totálně mimo politický časoprostor. Tato doba vydá za více než jeden a půl násobek trvání první republiky, za celé panování Karla IV., vyrostou za ní skoro dvě generace, promlčí se i ty nejhorší vraždy (ponecháme-li stranou válečné zločiny a zločiny proti lidskosti). Už z lidského hlediska by tedy bylo namístě nepřipomínat někomu dávné poklesky mládí.

Václav Klaus už v devadesátých letech zdůrazňoval, že cílem polistopadové transformace „musela být změna systému, nikoli střet s každým jednotlivcem, který se nacházel kdesi v nula-jednotkovém poli spolupráce či odmítání, souhlasu či nesouhlasu s minulým režimem“ a že nemohl vzniknout systém založený na „individuálním zúčtování“ (1995). Měl také za to, že hranice mezi dobrem a zlem v době komunismu „určitě neprobíhala mezi členem či nečlenem KSČ“ a odmítal „takovéto kádrování naruby a hledání triviálních lakmusových papírků“ (1991). Především pak řekl jednu zásadní věc: „Přehnaná, neurotická reakce na ‚strašidla minulosti′ může vést k tomu, že se budeme bránit proti nebezpečím, která už fakticky nejsou aktuální, a že zanedbáme nebezpečí skutečná, která jsou nová, nezděděná.“ (1993).[1]

Právě poslední Klausův citát nás přivádí k jádru problému. Dnešní halasný antikomunismus znamená ustrnutí v jiné epoše, u dávno dobojovaného, vyhaslého politického konfliktu. Znamená vedení minulé války s nepřáteli, které odvál čas. Nejde přitom o neškodné hrátky politických nostalgiků a opožděných hrdinů. Tento způsob uvažování především zkresluje vidění aktuální situace a snižuje rozlišovací schopnost, pokud jde o identifikaci hran nynějšího konfliktu.

Hlavním ideovým střetem dneška je stále ostřejší „kulturní válka“, která probíhá mezi zastánci západní kultury a progresivní levicí. Nebezpečím už nejsou staří komunisté a jejich boj s kapitalismem, ale nová pokrokářská levice a její útok na normální svět, jak jej známe. Stojí proti nám destruktivní ideologie, která rozleptává základní stavební prvky společnosti, vytyčuje cestu k antiutopii a představuje ryzí popření starého Západu. Ve jménu rovnosti, spravedlnosti, korektnosti, lidských práv, ochrany klimatu, udržitelného rozvoje a dalších pojmů, jejichž se cítí být progresivisté povolanými vykladači, jsou zpochybňovány veškeré dosud samozřejmé danosti našich životů. Probíhá útok na křesťanské hodnoty, rodinu, pohlaví, autoritu, řád, národ, národní stát, na naše zvyky, tradice, svobodu slova. Má vymizet základní pojem o tom, co je, a co není normální. Cílem je vybudovat nového člověka a novou civilizaci od nuly.

Dnes, kdy se pod tíhou tohoto vývoje celý Západ noří do nebývalého marasmu, je potřeba plně se soustředit na tato nová nebezpečí a neutápět se ve starodávných půtkách. V těchto prezidentských volbách to znamená, že nebudeme pitvat, co který z kandidátů dělal za minulého režimu, ale budeme se zabývat tím, jak si stojí v hodnotových otázkách kulturní války a jaké bude mít jeho zvolení pro tyto střety důsledky.

Pro někoho, kdo sleduje veřejné dění nebude překvapením, že nejblíže radikálnímu progresivismu nejsou zmínění dva pranýřovaní favorité, ale třetí, se starým komunismem nespojená favoritka voleb, Danuše Nerudová (viz např. článek Nerudová chce změnit význam manželství, podporovat homosexuální a lesbické sňatky, udělit státní vyznamenání LGBT lobbistce).

[1] Klaus V. Myšlenky, IVK 2021, s. 145–148.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 11.1.2023 15:55 | karma článku: 31.59 | přečteno: 945x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (55)

Z Bruselu přišla tento týden řada nových legislativních návrhů souvisejících se Zeleným údělem – jde o reformu trhu s elektřinou, akt o kritických surovinách nebo akt o klimaticky neutrálním průmyslu.

17.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 189 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (54)

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

10.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (53)

Schválení nových emisní standardů pro osobní automobily a dodávky v Radě se odkládá. Komise předložila balíček návrhů k řidičským průkazům a bezpečnosti silničního provozu. Slavil se mezinárodní den ledních medvědů.

3.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 156 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (52)

Počet žádostí o azyl byl v EU loni nejvyšší od velké migrační krize. Zelený úděl nesmí chybět ani v rybolovu. Unie pokročila v procesu ratifikace Istanbulské úmluvy. Komise navrhla prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu.

24.2.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Putinovci unášejí, bijí, mučí a znásilňují ukrajinské děti

Nynější Rusko se dostalo na úroveň nacistického Německa a islámského státu. Tyto režimy rovněž unášely děti, které pak násilím nutily k převýchově v zájmu svých ideologií. Kreml dělá to samé.

22.3.2023 v 10:19 | Karma článku: 20.86 | Přečteno: 325 | Diskuse

Sára Mašínová

Z Deníku: Úterý 21. března 2023

Pane Bože, Dej mi moudrost, Dej mi víru, A dej mi myšlení, Abych dobře vládla, Aby bylo dobře lidem všem, i všem přírodě, Amen.

22.3.2023 v 0:13 | Karma článku: 3.08 | Přečteno: 116 | Diskuse

Václav Kunft

Mráček na Čínsko-Ruském nebi.

Celkem bez velkého zájmu medií se po nebi prohání mráček, který by mohl ohrozit Čínsko-Ruské objímání. Oba diktátoři zdůrazňovali společné zájmy, jedním z nich je drancování Afriky.

21.3.2023 v 16:30 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 261 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

21.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 142 | Diskuse

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 1325

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...