Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Bída opožděného antikomunismu

11. 01. 2023 15:55:00
Průvodním jevem prezidentských voleb je tepání do některých kandidátů kvůli jejich působení za minulého režimu. Toto kádrování je přitom nejen laciné a nedůstojné, ale hlavně nás odvádí od podstaty politických střetů dneška.

Prezidentské volby se staly další příležitostí pro některé naše mravokárce, aby vytáhli kartu opožděného antikomunismu. Pohoršují se nad členstvím dvou čelných kandidátů v KSČ a v těch či oněch režimních bezpečnostních složkách, nadávají jim do „estébáků“, „komunistických lampasáků“, „Burešů“, „Pávků“ apod. a snaží se využívat tuto údajnou „komunistickou minulost“ k jejich diskreditaci.

Je to smutné, nedůstojné a 33 let po pádu komunismu je to hlavně totálně mimo politický časoprostor. Tato doba vydá za více než jeden a půl násobek trvání první republiky, za celé panování Karla IV., vyrostou za ní skoro dvě generace, promlčí se i ty nejhorší vraždy (ponecháme-li stranou válečné zločiny a zločiny proti lidskosti). Už z lidského hlediska by tedy bylo namístě nepřipomínat někomu dávné poklesky mládí.

Václav Klaus už v devadesátých letech zdůrazňoval, že cílem polistopadové transformace „musela být změna systému, nikoli střet s každým jednotlivcem, který se nacházel kdesi v nula-jednotkovém poli spolupráce či odmítání, souhlasu či nesouhlasu s minulým režimem“ a že nemohl vzniknout systém založený na „individuálním zúčtování“ (1995). Měl také za to, že hranice mezi dobrem a zlem v době komunismu „určitě neprobíhala mezi členem či nečlenem KSČ“ a odmítal „takovéto kádrování naruby a hledání triviálních lakmusových papírků“ (1991). Především pak řekl jednu zásadní věc: „Přehnaná, neurotická reakce na ‚strašidla minulosti′ může vést k tomu, že se budeme bránit proti nebezpečím, která už fakticky nejsou aktuální, a že zanedbáme nebezpečí skutečná, která jsou nová, nezděděná.“ (1993).[1]

Právě poslední Klausův citát nás přivádí k jádru problému. Dnešní halasný antikomunismus znamená ustrnutí v jiné epoše, u dávno dobojovaného, vyhaslého politického konfliktu. Znamená vedení minulé války s nepřáteli, které odvál čas. Nejde přitom o neškodné hrátky politických nostalgiků a opožděných hrdinů. Tento způsob uvažování především zkresluje vidění aktuální situace a snižuje rozlišovací schopnost, pokud jde o identifikaci hran nynějšího konfliktu.

Hlavním ideovým střetem dneška je stále ostřejší „kulturní válka“, která probíhá mezi zastánci západní kultury a progresivní levicí. Nebezpečím už nejsou staří komunisté a jejich boj s kapitalismem, ale nová pokrokářská levice a její útok na normální svět, jak jej známe. Stojí proti nám destruktivní ideologie, která rozleptává základní stavební prvky společnosti, vytyčuje cestu k antiutopii a představuje ryzí popření starého Západu. Ve jménu rovnosti, spravedlnosti, korektnosti, lidských práv, ochrany klimatu, udržitelného rozvoje a dalších pojmů, jejichž se cítí být progresivisté povolanými vykladači, jsou zpochybňovány veškeré dosud samozřejmé danosti našich životů. Probíhá útok na křesťanské hodnoty, rodinu, pohlaví, autoritu, řád, národ, národní stát, na naše zvyky, tradice, svobodu slova. Má vymizet základní pojem o tom, co je, a co není normální. Cílem je vybudovat nového člověka a novou civilizaci od nuly.

Dnes, kdy se pod tíhou tohoto vývoje celý Západ noří do nebývalého marasmu, je potřeba plně se soustředit na tato nová nebezpečí a neutápět se ve starodávných půtkách. V těchto prezidentských volbách to znamená, že nebudeme pitvat, co který z kandidátů dělal za minulého režimu, ale budeme se zabývat tím, jak si stojí v hodnotových otázkách kulturní války a jaké bude mít jeho zvolení pro tyto střety důsledky.

Pro někoho, kdo sleduje veřejné dění nebude překvapením, že nejblíže radikálnímu progresivismu nejsou zmínění dva pranýřovaní favorité, ale třetí, se starým komunismem nespojená favoritka voleb, Danuše Nerudová (viz např. článek Nerudová chce změnit význam manželství, podporovat homosexuální a lesbické sňatky, udělit státní vyznamenání LGBT lobbistce).

[1] Klaus V. Myšlenky, IVK 2021, s. 145–148.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 11.1.2023 15:55 | karma článku: 31.59 | přečteno: 961x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (77)

Evropský parlament navrhuje radikální federalistickou reformu zakládacích smluv. Unijní představitelé slavili 10. výročí Majdanu. Komise chce zavést celounijní monitorování lesů. Školy mají podporovat společnou evropskou identitu.

24.11.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 239 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Zelená otrava a závod s časem

S Green Dealem jsme na tom tak, jako když někdo před chvílí snědl velkou dávku jedovatých hub, ty už jsou v jeho žaludku, ale jed ještě nezačal pořádně působit. Záchrana pacienta je možná, ale rozhodující je rychlá reakce.

14.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 420 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Týden v EU (76)

Herečka Blanchettová poradila Unii, aby se zaměřila více na ochranu migrantů, než na posilování hranic. Komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou, Bosnou a Moldavskem. Došlo k dohodě o nařízení o obnově přírody.

10.11.2023 v 15:30 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 228 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Týden v EU (75)

Rada přijala nařízení o zelených dluhopisech. V Evropském parlamentu se rodí plán radikální federalistické reformy EU. Komise chce podpořit další rozvoj větrníků, které jsou prý chloubou evropské integrace.

27.10.2023 v 17:00 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 214 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karol Wild

SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...

1.12.2023 v 9:35 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 177 |

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 137 | Diskuse

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 2780 | Diskuse

Jiří Anderle

Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.

29.11.2023 v 8:08 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 1097 | Diskuse
Počet článků 324 Celková karma 17.08 Průměrná čtenost 1258

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...