Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Tento týden v EU (44)

25. 11. 2022 20:00:00
EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

Konference OSN o změně klimatu (COP27) v Šarm aš-Šajchu neskončila minulý týden právě tak, jak by si unijní orgány představovaly. Je to zřejmé mimo jiné ze závěrečného projevu Franse Timmermanse na konferenci, z prohlášení předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové po skončení akce a z vyjádření delegace europoslanců (vše 20. 11.). Ukazuje se, že Unie se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě zůstává příkladem, který není téměř nikým dalším následován. (Podrobněji k tomuto tématu v článku Se Zeleným údělem jako kůl v plotě.)

Pondělí 21. listopadu

Komise navrhla stručný akční plán EU pro zvládání migrace v centrálním Středomoří, a to v návaznosti na nárůst počtu příchozích v této oblasti. Dokument předpokládá mimo jiné větší spolupráci se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi a posílené provádění dobrovolného mechanismu solidarity.

Komise přeložila návrh Aktu o interoperabilní Evropě. Tento předpis ve formě nařízení by měl zavést opatření pro rozvoj přeshraniční interoperability sítí a informačních systémů, které používají orgány veřejné správy, a to v zájmu zajištění přeshraničního fungování veřejných služeb.

Úterý 22. listopadu

Evropský parlament s menším zpožděním slavil 70 let od prvního zasedání svého dávného předchůdce, totiž Společného shromáždění Evropského společenství uhlí a oceli (k němuž došlo 10. 9. 1952). Předsedkyně Roberta Metsolaová přitom uvedla, že dnes více než kdy jindy EP „prosazuje demokratický hlas občanů a demokratické evropské hodnoty". S pozoruhodným projevem ovšem vystoupil především polský europoslanec Ryszard Legutko, který fungování EP ostře zkritizoval (více k tomu v článku Dvě minuty moudrých slov v Evropském parlamentu).

Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Cenový strop se má týkat virtuálního obchodního uzlu TTF v Nizozemsku, který je nejdůležitějším tržištěm této komodity. Opatření by mělo platit od 1. ledna 2023, zatím jeden rok.

Komise předložila tzv. podzimní balíček evropského semestru. Evropský semestr je cyklus koordinace hospodářských, fiskálních a sociálních politik a politik zaměstnanosti v rámci EU. Balíček obsahuje mimo jiné roční analýzu udržitelného růstu, stanoviska Komise k návrhům rozpočtových plánů členských států eurozóny nebo doporučení Komise členským státům eurozóny na období 2023–2024 k tématům, která ovlivňují fungování eurozóny jako celku.

Středa 23. listopadu

Evropský parlament přijal rezoluci, ve které označil Rusko za stát, který podporuje terorismus a který používá teroristické prostředky.

Čtvrtek 24. listopadu

Rada EU ve složení ministrů pro energetiku projednávala návrhy opatření k řešení energetické krize. Došlo k dohodě o návrhu, které zavádí mechanismus společných nákupů plynu a posiluje solidární opatření pro případ nejvyšší plynové nouze a návrhu nařízení k vytvoření rámce pro urychlenou výstavbu obnovitelných zdrojů. Konečné přijetí těchto návrhů ovšem závisí na dohodě o cenovém stropu na plyn (viz úterní návrh Komise), kde zatím nepanuje shoda. Další jednání k tomuto tématu by mělo proběhnout 13. prosince.

Blízko Helsinek se konala akce New European Bauhaus goes into the Woods. Různí veřejní činitelé převážně ze skandinávských a pobaltských zemí a z unijních institucí zde spolu s architekty, lesníky a dalšími diskutovali na téma, jak zapojit do projektu Nového evropského Bauhausu (NEB) lesní hospodářství. Připomeňme, že NEB je projekt, který má vnést do klimatické politiky EU kulturní a tvůrčí rozměr (více k němu v dílu 2 tohoto seriálu). Ursula von der Leyenová ve svém projevu na akci oznámila, že bude vytvořena Akademie NEB.

Komise zveřejnila výsledky sedmého kola svého hodnocení fungování Kodexu chování proti nenávistným projevům online (k jeho počátkům v roce 2016 blíže v mém článku Bruselský náhubek). Tentokrát se Brusel mračí – IT společnosti se prý v boji proti „hate speech“ nečiní tak, jak by měly.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 25.11.2022 20:00 | karma článku: 14.04 | přečteno: 218x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (55)

Z Bruselu přišla tento týden řada nových legislativních návrhů souvisejících se Zeleným údělem – jde o reformu trhu s elektřinou, akt o kritických surovinách nebo akt o klimaticky neutrálním průmyslu.

17.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 189 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (54)

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

10.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (53)

Schválení nových emisní standardů pro osobní automobily a dodávky v Radě se odkládá. Komise předložila balíček návrhů k řidičským průkazům a bezpečnosti silničního provozu. Slavil se mezinárodní den ledních medvědů.

3.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 156 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (52)

Počet žádostí o azyl byl v EU loni nejvyšší od velké migrační krize. Zelený úděl nesmí chybět ani v rybolovu. Unie pokročila v procesu ratifikace Istanbulské úmluvy. Komise navrhla prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu.

24.2.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 193 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Putinovci unášejí, bijí, mučí a znásilňují ukrajinské děti

Nynější Rusko se dostalo na úroveň nacistického Německa a islámského státu. Tyto režimy rovněž unášely děti, které pak násilím nutily k převýchově v zájmu svých ideologií. Kreml dělá to samé.

22.3.2023 v 10:19 | Karma článku: 20.86 | Přečteno: 325 | Diskuse

Sára Mašínová

Z Deníku: Úterý 21. března 2023

Pane Bože, Dej mi moudrost, Dej mi víru, A dej mi myšlení, Abych dobře vládla, Aby bylo dobře lidem všem, i všem přírodě, Amen.

22.3.2023 v 0:13 | Karma článku: 3.08 | Přečteno: 116 | Diskuse

Václav Kunft

Mráček na Čínsko-Ruském nebi.

Celkem bez velkého zájmu medií se po nebi prohání mráček, který by mohl ohrozit Čínsko-Ruské objímání. Oba diktátoři zdůrazňovali společné zájmy, jedním z nich je drancování Afriky.

21.3.2023 v 16:30 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 261 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

21.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 142 | Diskuse

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 15.32 Průměrná čtenost 1325

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...