Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Tento týden v EU (39)

23. 09. 2022 15:30:00
Brusel navrhuje pozastavení části plateb z unijních fondů Maďarsku. Nástroj pro mimořádné situace na jednotném trhu by v době krizí umožnil zavedení prvků direktivního hospodářství. Mezi státy není shoda na omezení jednomyslnosti.

Minulou neděli Komise pokročila ve svém tažení proti Maďarsku podle kontroverzního nařízení o obecném režimu podmíněnosti na ochranu rozpočtu Unie. To za údajné porušování zásad právního státu umožňuje trestat členské státy zastavením či přiškrcením plateb z unijních fondů (více k tomuto tématu v článku Právní stát a kulišárna s unijními fondy). První kroky Komise podnikla koncem dubna (viz díl 28 tohoto seriálu). Po proběhlé komunikaci s maďarskou vládou, která ji neuspokojila, nyní Komise předkládá návrh na částečné pozastavení plateb z kohezních fondů, a to ve výši 7,5 miliardy eur, což je přibližně jedna třetina předpokládaného objemu čerpaných peněz. Komisařka Jourová k tomu uvedla: „Myslím, že to může být dostatečný motiv k tomu, aby se děly věci.“ O návrhu bude nyní rozhodovat Rada.

Pondělí 19. září

Komise přišla s návrhem na vytvoření tzv. nástroje pro mimořádné situace na jednotném trhu (SMEI). Jeho cílem má být zajistit fungování vnitřního trhu a dostupnost klíčového zboží a služeb i v době krizí typu pandemie covid-19. Jde mimo jiné o to, umožnit v takových situacích vyšší míru intervence veřejné moci do podnikatelské sféry. V mimořádné situaci by Komise mohla požadovat po producentech, aby přijímali přednostní zakázky na potřebné zboží, přičemž ti by museli buď vyhovět, nebo předložit závažné důvody pro odmítnutí. Můžeme zde hovořit o zavedení určitých prvků direktivního hospodářství. Podnikatelské organizace již dříve vyjádřily v souvislosti s připravovaným mechanismem své obavy.

Úterý 20. září

Rada EU ve složení pro obecné záležitosti měla na programu mimo jiné téma možného nahrazení jednomyslnosti v některých otázkách společné zahraniční či bezpečnostní politiky hlasováním kvalifikovanou většinou, např. v oblasti přijímání mezinárodních sankcí. Tato věc přišla na přetřes v souvislosti se závěry Konference o budoucnosti Evropy. Jednání potvrdilo, že řada členských států se k této myšlence staví zdrženlivě. K využití překlenovacího ustanovení (pasarely) nebo ke změně smluv by přitom bylo třeba dosáhnout souhlasu všech členských států. (Tlakům na další okrajování zbytků jednomyslnosti jsem se věnoval v nedávném článku Jednomyslnost není přežitek.)

V Radě EU byl na straně Unie završen ratifikační proces k rámcové dohodě mezi EU (a jejími členskými státy) a Austrálií z roku 2017. Dohoda má prohloubit vzájemnou spolupráci v řadě oblastí. Již dříve ji ratifikovaly všechny členské státy. (Větším oříškem ovšem bude dohoda o volném obchodu EU-Austrálie, o které se jedná od roku 2018.)

Rada EU také schválila další úvěr pro Ukrajinu, a to ve výši pět miliard eur. K dohodě o něm došlo na neformálním zasedání ministrů financí v Praze 9. září.

Soudní dvůr EU vydal rozsudky ve dvou řízeních (spojené věci C-339/20 a C-397/20 a spojené věci C-793/19 a C-794/19), která se týkala limitů přípustnosti vnitrostátních požadavků na uchovávání některých údajů o uživatelích elektronických komunikací u provozovatelů těchto komunikací, odůvodňovaných předcházením trestné činnosti a ochranou bezpečnosti.

Středa 21. září

Komise oznámila, že EU přispěje dodatečnými 715 miliony eur do Globálního fondu, který se zaměřuje na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii. V období 2023–2025 by tak příspěvek EU a jejích členských států měl přesáhnout 4,3 miliardy eur.

Čtvrtek 22. září

Komise vydala zprávu s názvem Stormy times s podtitulem Nature and humans : cultural courage for change, kterou připravila skupina expertů. Zpráva přináší 11 doporučení k tomu, jak by kultura měla přispívat k plnění Zeleného údělu a cílů udržitelného rozvoje. Kultura ve všech formách, vyjádřeních a významech prý musí ležet v srdci jakékoli transformační cesty lidského vývoje. (Na Twitteru jsem poznamenal: „Stormy Weather“ mám moc rád. Ale tenhle „stormy“ výtvor o roli angažované kultury pro Zelený úděl a pro udržitelnost je trochu jiná písnička.)

Pátek 23. září

Byly vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže EU v oblasti ekologické produkce (EU organic awards). Cena má být udělována různým aktérům v hodnotovém řetězci bioprodukce, kteří vytvořili inovativní, udržitelný a inspirativní projekt, jehož výsledkem je reálná přidaná hodnota pro ekologickou produkci a spotřebu. Mezi jednotlivé disciplíny patřily třeba: nejlepší ekozemědělkyně, nejlepší ekozemědělec, nejlepší ekoregion, nejlepší ekoměsto nebo nejlepší biorestaurace.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 23.9.2022 15:30 | karma článku: 13.81 | přečteno: 172x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (40)

Timmermans v Praze obhajoval Zelený úděl. Předsedkyně europarlamentu apeluje na dodávky těžkých zbraní Ukrajině. Komise žaluje Maltu za „zlaté pasy“. V Radě EU došlo k dohodě na opatřeních pro zmírnění dopadů energetické krize.

30.9.2022 v 15:30 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 123 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Zářijové tweetování

Něco málo z mých glos na Twitteru za měsíc září – k evropské integraci, svobodě projevu, zahraniční politice, k právnímu státu a útokům na Maďarsko.

29.9.2022 v 8:30 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 129 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (38)

Ursula von der Leyenová přednesla projev o stavu unie. Komise navrhla mimořádná opatření k řešení vysokých cen energií. Evropský parlament opět dštil síru na Maďarsko. Na stole je dlouho avizovaný návrh Aktu o svobodě médií.

16.9.2022 v 15:30 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 254 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ladislav Vorel

Mě nezajímají Rusi, mě nezajímá Ukrajina

Šok. Tedy aspoň pro mne. Výrok Oka můry je horší než kdyby se televizní hlasatelka během vysílání svlékla do naha. Vlastně to by nebylo ještě tak zlé. Kdyby se třeba pozvracela.

30.9.2022 v 22:06 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 151 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (40)

Timmermans v Praze obhajoval Zelený úděl. Předsedkyně europarlamentu apeluje na dodávky těžkých zbraní Ukrajině. Komise žaluje Maltu za „zlaté pasy“. V Radě EU došlo k dohodě na opatřeních pro zmírnění dopadů energetické krize.

30.9.2022 v 15:30 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jan Bartoň

Odmítám mediální propagandu kolem omezeného jaderného útoku Ruska na Ukrajinu

Média nás pomalu přesvědčují o tom, že omezený ruský jaderný útok není nic, čeho bychom se měli bát. Různí experti se snaží uklidňovat, že vlastně o nic tak moc nejde.

30.9.2022 v 9:30 | Karma článku: 30.72 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Josef Železný

Úvěrový blahobyt

Dlouhá léta žiji ve společné domácnosti s jednou mnohočlenou rodinou. Každý rok prožívají dovolenou kreativně na plážích Středozemního moře.

30.9.2022 v 7:50 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 717 | Diskuse

Tomáš Flaška

I ty Novo?

Prý soukromá, ale hlavně nezávislá televize. Tak kdopak jí financuje? A ne jen zadáním reklamy. Prostě uplacením někoho. Že by Andrej Babiš?

30.9.2022 v 7:26 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 1149 | Diskuse
Počet článků 269 Celková karma 18.79 Průměrná čtenost 1398

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Najdete na iDNES.cz