Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Když je víno kyselé, vyleje se

17. 06. 2022 15:02:00
Že si s přípravou doporučení Konference o budoucnosti Evropy dal někdo hodně práce? Žádný argument pro to, abychom je bezmyšlenkovitě přijali za své.

V poslední době opakovaně narážíme na dozvuky Konference o budoucnosti Evropy (CoFE), respektive na úvahy o využití závěrečných doporučení vzešlých z této akce. Že jde o téma ožehavé, jsem se snažil ukázat např. v nedávných článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila a Evropský parlament chce změnu smluv.

Tento týden jsme se dozvěděli, že CoFE je zahrnuta do priorit českého předsednictví, a to v rámci posledního pátého okruhu Odolnost demokratických institucí. Uvádí se zde: „Konference o budoucnosti Evropy vytvořila unikátní prostor pro občany a zejména mladé lidi debatovat o budoucnosti Evropy a přinášet podněty pro budoucí politiky Unie. České předsednictví se bude soustředit na využití těchto podnětů a vytvoření prostoru pro pokračování debaty.

Vůli české vlády věnovat se naplňování doporučení Konference už před tím naznačil kulatý stůl Národního konventu o EU věnovaný tématu „Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy“, který se konal 3. června. Akce se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor parlamentu, hospodářské, akademické a sociální sféry, společně s odborovými svazy a zástupci unijních institucí. Diskutovalo se zde o otázkách: 1. Jak docílit toho, aby byla závěrům Konference přikládána vetší pozornost občanů a médií? 2. Jak zajistit úspěšnou implementaci výstupů [CoFE]? 3. Je vhodné využívat některé aspekty Konference i po jejím ukončení? A jakou roli v tomto může Česká republika hrát?

V textu, který se objevil na stránkách Národního konventu bezprostředně před akcí, stálo: Základem úspěšné implementace výstupů Konference je nalezení politické shody napříč členskými státy i evropskými institucemi ohledně konečných výsledků celé této iniciativy, přičemž klíčovou částí bude implementace doporučení občanů a výkonné rady Konference. Z občanských výstupů totiž jasně vyplývá, že minimálně jistá část občanů si přeje být zahrnuta do rozhodovacích procesů, přičemž případné nevyvození závěrů z výstupů by mohlo vést k ohrožení reputace celé EU.

Ve vládním týdenním monitoringu událostí v EU (č. 476) se dočteme, že kulatý stůl zahájil Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, který zdůraznil, že pokud by se ČR na proces implementace závěrů z CoFE nesoustředila, tak snaha lidí, kteří těmto aktivitám věnovali svůj čas, by přišla vniveč, což je nepřijatelné a nežádoucí.

Přístup, podle kterého jsou doporučení Konference považována za něco málem posvátného, protože se na nich podíleli občané, mladí lidé a nevím kdo další, že tito lidé měli s přípravou toho všeho hodně práce, a že jejich podněty je třeba za každou cenu využít, protože by se jinak mohl někdo urazit, protože by něčí úsilí přišlo vniveč apod., považuji za hloupý a nebezpečný.

Práce na něčem, věnování času něčemu – to není hodnota sama o sobě. Musíme se ptát, k čemu toto úsilí směřuje, jaký je jeho výsledek. Třeba s přípravou znárodnění a politických procesů v 50. letech měl asi někdo také hodně práce. A právě tak lupič před přepadením banky nebo agresor před invazí do cizího státu věnuje jistě spoustu drahocenného času vypracování plánu.

Ne, netetelme se nad úsilím angažovaných občanů a nenasazujme si růžové brýle při zkoumání jejich výstupu. Jednak víme, jak to s tou účastí veřejnosti, totiž ve skutečnosti vyvolených ale nevolených, bylo – k tomu více v článku Unijní demokracie naruby. Jednak víme jakou nevalnou patlaninu, kterou Petr Kaniok výstižně označil za dort pejska a kočičky, Konference dala dohromady.

Opravdu se chceme vrhnout do implementace centralisticko-levicovo-zeleného eintopfu, který zahrnuje třeba další bujení pravomocí Unie, odstraňování zbytků jednomyslného rozhodování, opětovné zahájení diskuse o euroústavě, uplatnění Listiny základních práv EU i v čistě vnitrostátním kontextu, vytvoření unijní charty životního prostředí, protokol o sociálním pokroku, podporu vegetariánství, harmonizaci daní, další rozpínání antidiskriminační legislativy, pohlavní kvóty na vyšších pozicích, přerozdělování migrantů mezi členské státy, zdanění nezdravých potravin apod.

Pokud jde o to, jak naložit s doporučeními konference, vidím jedinou vhodnou cestu. Tu nám ukazuje filmový Michelangelo Buonarroti ve skvostném klasickém snímku Ve službách papeže (1965). Umělec se dlouho trápí s výzdobou Sixtinské kaple a stále je nespokojen. Potom je jednou přítomen scéně, kdy hostinský vyleje sud s kyselým vínem. Svitne mu, že jeho původní pojetí bylo špatné a prohlásí Když je víno kyselé, vyleje se!“. Následně pojme své dílo od základu jinak.

Výstupy Konference o budoucnosti Evropy jsou také takovým kyselým vínem, které dává smysl jedině vylít, protože k ničemu jinému dobré není. Přiznejme si to a začněme s diskusí o budoucnosti evropské integrace znovu a lépe.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 17.6.2022 15:02 | karma článku: 19.63 | přečteno: 567x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 183 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Dvě minuty moudrých slov v Evropském parlamentu

Na oslavách 70. výročí Evropského parlamentu se stal malý zázrak. Polský europoslanec Ryszard Legutko v kratičkém proslovu přesně vystihnul, proč tato instituce demokracii Unii nepřinese.

25.11.2022 v 10:00 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 1731 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Se Zeleným údělem jako kůl v plotě

Konference OSN o změně klimatu v Šarm aš-Šajchu (COP 27) ukázala, že EU stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě osamocená. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Potáhne ovšem Unii ve světové konkurenci dolů.

22.11.2022 v 16:14 | Karma článku: 34.55 | Přečteno: 907 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (43)

Komise chce pro Zelený úděl vytěžit potenciál vodních řas. Evropský pilíř sociálních práv slaví páté výročí. Unijní instituce se dohodly na rozpočtu pro rok 2023 a na Prohlášení o digitálních právech a zásadách.

18.11.2022 v 15:30 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 101 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Opravdu naše hrdinná armáda potřebuje americké vrtulníky za 30 miliard?

Naše armáda se chce zbavit zastaralé východní techniky. Otázka zní, jestli naše hrdinná armáda nové vrtulníky tak nezbytně potřebuje. Jestli bychom naše české korunky neměli cpát do jiných, potřebnějších záležitostí

3.12.2022 v 10:20 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 267 | Diskuse

Pavel Ďuran

Nové vrtulníky pro naši armádu

O dvou tuctech amerických stíhaček pro naše vojenské letectvo se, možná pro jistotu, přestalo mluvit.

3.12.2022 v 8:55 | Karma článku: 29.16 | Přečteno: 568 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Výročí soudružských poprav

Dne 3.12.1952 bylo na dvoře pankrácké věznice oběšeno 11 předních činitelů KSČ. Dějiny spíše výjimečně zaznamenaly historickou spravedlnost.

3.12.2022 v 6:17 | Karma článku: 33.59 | Přečteno: 1013 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výzva od přítele: Hrozná, hrozná chyba

O změnách, které čekají Izrael po zformování pravicové – národně náboženské – koaliční vlády budeme slyšet a číst ještě dlouho. Je jich řada a jsou zásadní. Jedna z nich se týká zásahu do pravomocí Nejvyššího soudu.

2.12.2022 v 23:49 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 194 | Diskuse

Tadeáš Firla

Příměří, nebo kapitulace?

V současné době ve veřejném prostoru sílí hlasy, které volají po jakémsi příměří, které by vedlo k ukončení války na Ukrajině. Zaujal mne rozhovor p. Vondráčka, bývalého předsedy Parlamentu ČR s ministrem zahraničí p. Lipavským.

2.12.2022 v 20:03 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 780 | Diskuse
Počet článků 275 Celková karma 19.02 Průměrná čtenost 1382

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...