Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Když je víno kyselé, vyleje se

17. 06. 2022 15:02:00
Že si s přípravou doporučení Konference o budoucnosti Evropy dal někdo hodně práce? Žádný argument pro to, abychom je bezmyšlenkovitě přijali za své.

V poslední době opakovaně narážíme na dozvuky Konference o budoucnosti Evropy (CoFE), respektive na úvahy o využití závěrečných doporučení vzešlých z této akce. Že jde o téma ožehavé, jsem se snažil ukázat např. v nedávných článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila a Evropský parlament chce změnu smluv.

Tento týden jsme se dozvěděli, že CoFE je zahrnuta do priorit českého předsednictví, a to v rámci posledního pátého okruhu Odolnost demokratických institucí. Uvádí se zde: „Konference o budoucnosti Evropy vytvořila unikátní prostor pro občany a zejména mladé lidi debatovat o budoucnosti Evropy a přinášet podněty pro budoucí politiky Unie. České předsednictví se bude soustředit na využití těchto podnětů a vytvoření prostoru pro pokračování debaty.

Vůli české vlády věnovat se naplňování doporučení Konference už před tím naznačil kulatý stůl Národního konventu o EU věnovaný tématu „Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy“, který se konal 3. června. Akce se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor parlamentu, hospodářské, akademické a sociální sféry, společně s odborovými svazy a zástupci unijních institucí. Diskutovalo se zde o otázkách: 1. Jak docílit toho, aby byla závěrům Konference přikládána vetší pozornost občanů a médií? 2. Jak zajistit úspěšnou implementaci výstupů [CoFE]? 3. Je vhodné využívat některé aspekty Konference i po jejím ukončení? A jakou roli v tomto může Česká republika hrát?

V textu, který se objevil na stránkách Národního konventu bezprostředně před akcí, stálo: Základem úspěšné implementace výstupů Konference je nalezení politické shody napříč členskými státy i evropskými institucemi ohledně konečných výsledků celé této iniciativy, přičemž klíčovou částí bude implementace doporučení občanů a výkonné rady Konference. Z občanských výstupů totiž jasně vyplývá, že minimálně jistá část občanů si přeje být zahrnuta do rozhodovacích procesů, přičemž případné nevyvození závěrů z výstupů by mohlo vést k ohrožení reputace celé EU.

Ve vládním týdenním monitoringu událostí v EU (č. 476) se dočteme, že kulatý stůl zahájil Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, který zdůraznil, že pokud by se ČR na proces implementace závěrů z CoFE nesoustředila, tak snaha lidí, kteří těmto aktivitám věnovali svůj čas, by přišla vniveč, což je nepřijatelné a nežádoucí.

Přístup, podle kterého jsou doporučení Konference považována za něco málem posvátného, protože se na nich podíleli občané, mladí lidé a nevím kdo další, že tito lidé měli s přípravou toho všeho hodně práce, a že jejich podněty je třeba za každou cenu využít, protože by se jinak mohl někdo urazit, protože by něčí úsilí přišlo vniveč apod., považuji za hloupý a nebezpečný.

Práce na něčem, věnování času něčemu – to není hodnota sama o sobě. Musíme se ptát, k čemu toto úsilí směřuje, jaký je jeho výsledek. Třeba s přípravou znárodnění a politických procesů v 50. letech měl asi někdo také hodně práce. A právě tak lupič před přepadením banky nebo agresor před invazí do cizího státu věnuje jistě spoustu drahocenného času vypracování plánu.

Ne, netetelme se nad úsilím angažovaných občanů a nenasazujme si růžové brýle při zkoumání jejich výstupu. Jednak víme, jak to s tou účastí veřejnosti, totiž ve skutečnosti vyvolených ale nevolených, bylo – k tomu více v článku Unijní demokracie naruby. Jednak víme jakou nevalnou patlaninu, kterou Petr Kaniok výstižně označil za dort pejska a kočičky, Konference dala dohromady.

Opravdu se chceme vrhnout do implementace centralisticko-levicovo-zeleného eintopfu, který zahrnuje třeba další bujení pravomocí Unie, odstraňování zbytků jednomyslného rozhodování, opětovné zahájení diskuse o euroústavě, uplatnění Listiny základních práv EU i v čistě vnitrostátním kontextu, vytvoření unijní charty životního prostředí, protokol o sociálním pokroku, podporu vegetariánství, harmonizaci daní, další rozpínání antidiskriminační legislativy, pohlavní kvóty na vyšších pozicích, přerozdělování migrantů mezi členské státy, zdanění nezdravých potravin apod.

Pokud jde o to, jak naložit s doporučeními konference, vidím jedinou vhodnou cestu. Tu nám ukazuje filmový Michelangelo Buonarroti ve skvostném klasickém snímku Ve službách papeže (1965). Umělec se dlouho trápí s výzdobou Sixtinské kaple a stále je nespokojen. Potom je jednou přítomen scéně, kdy hostinský vyleje sud s kyselým vínem. Svitne mu, že jeho původní pojetí bylo špatné a prohlásí Když je víno kyselé, vyleje se!“. Následně pojme své dílo od základu jinak.

Výstupy Konference o budoucnosti Evropy jsou také takovým kyselým vínem, které dává smysl jedině vylít, protože k ničemu jinému dobré není. Přiznejme si to a začněme s diskusí o budoucnosti evropské integrace znovu a lépe.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 17.6.2022 15:02 | karma článku: 20.26 | přečteno: 613x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (77)

Evropský parlament navrhuje radikální federalistickou reformu zakládacích smluv. Unijní představitelé slavili 10. výročí Majdanu. Komise chce zavést celounijní monitorování lesů. Školy mají podporovat společnou evropskou identitu.

24.11.2023 v 15:30 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 239 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Zelená otrava a závod s časem

S Green Dealem jsme na tom tak, jako když někdo před chvílí snědl velkou dávku jedovatých hub, ty už jsou v jeho žaludku, ale jed ještě nezačal pořádně působit. Záchrana pacienta je možná, ale rozhodující je rychlá reakce.

14.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 420 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Týden v EU (76)

Herečka Blanchettová poradila Unii, aby se zaměřila více na ochranu migrantů, než na posilování hranic. Komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou, Bosnou a Moldavskem. Došlo k dohodě o nařízení o obnově přírody.

10.11.2023 v 15:30 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 228 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Týden v EU (75)

Rada přijala nařízení o zelených dluhopisech. V Evropském parlamentu se rodí plán radikální federalistické reformy EU. Komise chce podpořit další rozvoj větrníků, které jsou prý chloubou evropské integrace.

27.10.2023 v 17:00 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 214 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karol Wild

SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku - podruhé a naposled

Před několika dny jsem napsal článek nesprávně nazvaný, protože na kritizovaném plakátu zněl nápis: SSSR a nacistické Německo rozpoutaly druhou světovou válku. Omlouvám se, ale...

1.12.2023 v 9:35 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 194 |

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 137 | Diskuse

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 2781 | Diskuse

Jiří Anderle

Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.

29.11.2023 v 8:08 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 1097 | Diskuse
Počet článků 324 Celková karma 17.08 Průměrná čtenost 1258

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...