Tento týden v EU (17)

28. 01. 2022 15:30:00
Komise přišla s návrhem Prohlášení o digitálních právech a zásadách. Rada odsoudila „agresivní jednání a hrozby“ Ruska vůči Ukrajině a přijala nové doporučení k cestovním omezením v souvislosti s koronavirem.

V pondělí (24. 1.) Rada EU přijala závěry o bezpečnostní situaci v Evropě. Odsuzuje v nich údajně „agresivní jednání a hrozby“ Ruska vůči Ukrajině, konstatuje, že pojem „sféry vlivu“ nemá svoje místo v 21. století, varuje Rusko před dalekosáhlými důsledky jakékoli vojenské akce a vyjadřuje podporu Ukrajině.

V úterý (25. 1.) Rada EU přijala doporučení o koordinovaném přístupu za účelem usnadnění bezpečného volného pohybu během pandemie COVID-19, které nahrazuje dřívější podobný dokument. Cestovní omezení související s koronavirem by měla být nově uplatňována především na osobní, a nikoli na regionální úrovni, což znamená, že hlavním určujícím faktorem by měl být status dané cestující osoby, pokud jde o očkování, test nebo zotavení v souvislosti s onemocněním COVID-19, doložený platným digitálním certifikátem EU COVID.

Téhož dne byl v Radě EU zakončen legislativní proces k návrhu nařízení, kterým se reviduje mandát Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Nový posílený mandát má agentuře umožnit sledovat a zmírňovat nedostatek léků a zdravotnických prostředků během krizových situací a hrát zásadní úlohu při usnadňování vývoje a rychlejšího schvalování léků, které by mohly takové situace zažehnat nebo jim předcházet. Změny jsou reakcí na pandemii Covid-19.

V úterý byly rovněž uveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr k budoucnosti EU a současným významným otázkám unijní politiky včetně Zeleného údělu (Special Eurobarometer 517 – Future of Europe). Zadavateli průzkumu byly Evropský parlament a Komise.

Další úterní událostí bylo rozhodnutí Soudního dvora o předběžné otázce českého Nejvyššího soudu (řízení ve věci C-181/20, Vysočina Wind). SDEU částečně zrušil směrnici 2012/19 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud tyto panely byly uvedeny na trh před datem vstupu uvedené směrnice v platnost.

Ve středu (26. 1.) Komise představila návrh Prohlášení o digitálních právech a zásadách pro digitální dekádu. Tento politický dokument by měl nastínit základní zásady, jimiž se bude řídit digitální transformace EU. Každému by měl poskytnout „jasný záchytný bod o povaze digitální transformace, kterou Evropa podporuje a obhajuje“. Řeší se zde otázky typu důraz na uživatele a jejich práva, podpora solidarity a začleňování, zajištění svobody volby v online prostředí, podpora účasti v digitálním veřejném prostoru, zvýšení bezpečnosti, zabezpečení a posílení postavení jednotlivců a podpora udržitelnosti digitální budoucnosti. Text by měl mít podobu společného prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise, což je forma, kterou byl přijat např. Evropský pilíř sociálních práv v roce 2017. Podrobnější vysvětlení celé myšlenky přináší doprovodné sdělení Komise.

Ve čtvrtek (27. 1.) Komise vydala nové pokyny pro státní podporu v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a energetiky. Podle Komise revidované pokyny poskytují veřejným orgánům rámec pro to, aby mohly účinně a s minimálním narušením hospodářské soutěže napomáhat plnění cílů Zeleného údělu.

Téhož dne Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila ke schválení v EU lék proti covidu Paxlovid od společnosti Pfizer. Jde o první lék proti koronaviru ve formě tabletek, který EMA doporučila.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 28.1.2022 15:30 | karma článku: 13.46 | přečteno: 204x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (83)

Komise doporučuje nastavit průběžný cíl snižování emisí k roku 2040 na 90 %. Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu i v Řecku. Chystá se další legislativní smršť.

9.2.2024 v 17:15 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 204 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (82)

EU schválila balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Spotřebitelé by měli více využívat opravu namísto výměny nebo koupě nového zboží. Komise si chce usmířit zemědělce.

2.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (81)

Tvrdé emisní normy postihnou vedle automobilů a dodávek i těžká vozidla. Evropský parlament má obavy o stav právního státu na Slovensku, a ještě mnohem více ho trápí Maďarsko... a také evropské dějiny.

19.1.2024 v 15:30 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 142 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 309 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 207 | Diskuse

Karel Trčálek

Řehka s Pavlem a armádní klikou zoufale stojí o posilování armády, ale Babiš chce mír!

Při poslechu pana Řehky se nemohu zbavit dojmu, že nemluví sám za sebe. Erudovaný voják plácá hesla jak z dob socialismu

28.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 219 | Diskuse
Počet článků 332 Celková karma 20.50 Průměrná čtenost 1238

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...