Blamáž s Morávkovým parkem

23. 09. 2018 9:00:00
Praha pojmenovala park po legendárním odbojáři št. kpt. Václavu Morávkovi a po pár měsících mu ho (skoro celý) zase sebrala. Teď patří Marii Terezii. Morávkovi zbyl nepatrný kousek. Chaos, šlendrián, nebetyčná sprostota.

Věřil v Boha a ve své pistole, příběhu, který se měl odehrát desítky let po jeho smrti za časů úřadování primátorky Krnáčové, by ale štábní kapitán Václav Morávek docela jistě neuvěřil.

15. prosince 2015 magistrát hlavního města Prahy přišel s pozitivní zprávou, že nově vzniklé parkové plochy v bezprostřední blízkosti křižovatky ulice Svatovítské a Milady Horákové ponesou název Morávkův park. Záměrem prý bylo připomenout významného příslušníka II. odboje pojmenováním parku v místech, kde Václav Morávek padl (21. března 1942) a kde se nachází jeho obnovený pomníček.

28. července 2016 byl park slavnostně otevřen za účasti náměstka primátorky Petra Dolínka a zástupce starosty MČ Praha Ing. arch. Martina Polácha. Úsměvy politiků zářily, fontány stříkaly, fotoaparáty cvakaly a možná teklo i nějaké to šampaňské.

Bohužel záhy nastal problém. Místostarosta MČ Praha 6 pro kulturu a školství Jan Lacina začal název zpochybňovat s ohledem na proběhlou uměleckou soutěž na projekt sochy. „Vítězný návrh sochy Marie Terezie se mi zdá velmi zdařilý. Situaci mírně komplikuje současný název Morávkův park. Budeme nejspíš žádat pražskou komisi pro místopis o změnu.“ Předpokládal přejmenování na park Marie Terezie. Morávkovi by ovšem ponechal severní kout parku za podchodem u pomníčku.

Třebaže v mezidobí padl logický návrh, aby do parku byl umístěn pomník na počest tzv. Tří králů – odbojářů Mašína, Morávka a Balabána – Praha 6 si stála za sochou rakouské panovnice. V květnu 2017 byl položen základní kámen a městská část rozjela proces přejmenování v podobě, jak o něm hovořil Lacina.

V místopisných komisích Prahy 6 i hl. m. Prahy návrh prošel bez problémů. Nikdo si nekladl zásadní otázku, za jaký zásadní dějinný prohřešek by měl být Morávkovi park odebrán. Je snad obvyklé dělat něco podobného z jiných důvodů? Rada MČ Praha 6 poté 4. dubna 2018 oficiálně podala podnět k přejmenování.

Pokud jde o jednání v místopisné komisi hl. města Prahy, zajímavé je, že v případě Morávkova parku v únoru 2018 komise toliko konstatovala: „Závěr diskuse byl ten, že všichni přítomní souhlasí s přejmenováním jižní části Morávkova parku názvem park Marie Terezie, zatímco název severní části Morávkova parku zůstane.“ Přitom nedlouho poté zde naopak neuspěl návrh na přejmenování Šmeralovy ulice, „protože podle názoru komise osobnost Bohumíra Šmerala patří do jiné kategorie než většina osobností, které na počátku devadesátých let zcela po zásluze opustily místopisný panteon. A to zejména proto, že Bohumír Šmeral se komunistického převratu v roce 1948 nedožil, a proto ho nelze přímo spojovat s politickými zločiny, zejména se zločinným zneužíváním státní moci, ke kterému po tomto převratu masově docházelo. Rovněž k přejmenování ulice Schnellovy názvem Šmeralova došlo ještě před rokem 1948 a to z toho důvodu, že Šmeral v této ulici před druhou světovou válkou bydlel.“ – Pozoruhodně rozdílné zacházení s hrdinou odboje na straně jedné a se starým prominentním bolševikem na straně druhé.

Co je zásadní, Rada hl. města Prahy návrh na přejmenování parku 17. července 2018 schválila. Kusé odůvodnění znělo: „Návrh na pojmenování je předkládán na žádost městské části v souvislosti s loňským položením základního kamene k budoucímu pomníku významné evropské panovnice. Místopisná komise návrh podporuje.

Štábnímu kapitánovi Morávkovi radní milostivě ponechali onen cípek parku na sever od silnice. Mají asi dojem, že i za těch pár metrů čtverečních trávníku mezi vjezdem do tunelu a podchodem pod silnicí by měl být vděčný. Mohli mu přece sebrat i ten.

Ve 100. výročí republiky změnit název veřejného prostranství, které bylo teprve dva roky předtím pojmenováno po vlastenci a odbojáři, a věnovat ho habsburské císařovně, to nevymyslíš!

Ne, že bych se jako někteří bránil pozitivnímu vzpomínání na doby Rakouska a nepřál Marii Terezii nebo třeba i císaři Františku Josefovi I. vzdání poct. Ale takhle se to rozhodně nedělá.

Autor: Tomáš Břicháček | neděle 23.9.2018 9:00 | karma článku: 28.14 | přečteno: 1399x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Z obhajoby svobody, kterou jsem poznal v devadesátých letech, neslevím

Psaní článků ani členství ve spolcích nesmí být projevem odvahy. Jsou to jedny ze základních občanských práv, které máme. Zůstanu svůj. Aneb o boji proti dezinformacím a svobodě slova.

7.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 43.94 | Přečteno: 6502 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Homo bruxellarum

Jak by měl vypadat „nový evropský člověk“ pro sjednocenou Unii? Musí to být odnárodněný kosmopolitní Evropan, který je náležitě ideologicky zpracován v duchu hodnot pokroku. Pár poznámek k výtvarné variaci na toto téma.

23.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.88 | Přečteno: 946 | Diskuse

Tomáš Břicháček

ODS je mrtvá, ať žije Trikolóra

ODS se už nevzpamatovala. Trpěliví jsme byli dlouho. Teď je načase otevřít novou kapitolu. Trikolóra je projekt, který vzbuzuje naději. Má to, co ODS chybí: charismatického šéfa, dobrý program a životní elán.

11.6.2019 v 19:00 | Karma článku: 41.69 | Přečteno: 2335 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Namísto přestavby přístavba

Diskuse o budoucnosti EU zahájená po britském referendu pomalu končí. Kýženou změnu kurzu nepřinesla. Dosavadní přístup „více Unie“ – „více doleva“ byl potvrzen. I Miloš Jakeš byl větší reformátor než dnešní evropští vůdci.

21.5.2019 v 19:30 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Nesrsta

Padouch nebo hrdina

V pražské Bubenči stojí socha maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva. Před pár dny ji opět někdo polil barvou a následně se zase někdo jiný pokusil tu barvu odstranit. Asi nebudu sám, kdo to sleduje s jistými rozpaky.

26.8.2019 v 9:34 | Karma článku: 14.55 | Přečteno: 268 | Diskuse

Libor Popovský

Německo: Hnízdo špionů ze Středního východu

Článek Soerena Kerna "Germany: Nest of Middle Eastern Spies", který vyšel 17. července 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

26.8.2019 v 9:12 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 200 | Diskuse

Luboš Chott

Brigety, jako Lego i Merkur dohromady

Lego je geniální stavebnice, která nám sice tahá peníze z kapes, ale v dětech rozvíjí kreativitu, zručnost a nevím co ještě. Nezávidím jim ji, protože moje generace měla neméně geniální stavebnici Merkur. A já ještě navíc brigety.

26.8.2019 v 8:48 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 120 | Diskuse

Michael Laitman

Jak se povznést nad rozdíly mezi námi?

Ortodoxní izraelští rabíni, celkem 56 věřících, vystoupili na podporu a ochranu patnáctileté školačky z Ašdodu, která byla nucena sedět půl roku doma, protože byla obětí násilí ze strany spolužáků, učitelů a správy školy.

26.8.2019 v 7:55 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 156 | Diskuse

Dalibor Kurbel

Zahlcují nás tuny odpadu. Proč jsou lidi taková prasata?

Šest popelnic před barákem. Dvě směsné, ostatní na separovaný odpad. Co myslíte, jaká je šance, že v modré popelnici, určené na papír, najdu pouze a jen papír? Stejně vysoká, jako je míra sebereflexe současného českého prezidenta.

25.8.2019 v 16:39 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 722 | Diskuse
Počet článků 176 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1689

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://www.cs-retromusic.net/brichacek.htm

Najdete na iDNES.cz