Únos Európy evropskými centralisty

16. 09. 2015 13:00:00
Úvaha o tom, jak si evropští centralisté přivlastňují pojem „Evropy“. Neměli bychom jej bez boje vydat, stejně jako Evropu samu, a to zvlášť v době, kdy se ukazuje, že centralismus přivedl celý integrační projekt do havárie.

Minulý týden jsem zde krátce komentoval „zprávu o stavu Unie“, kterou pronesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před europoslanci 9. září. Juncker si v ní stěžoval, že „v této Unii není dost Evropy“ a vypočítával, kde všude „více Evropy“ potřebujeme. O nezbytnosti „více Evropy“ často řečnil také Junckerův předchůdce Barroso nebo bývalá komisařka Viviane Redingová. Ta také ráda pronášela poučku: „Evropa je řešení, ne problém“ a stejně se jmenoval manifest, který v září 2011 sepsalo několik vysloužilých čelných politiků – mezi nimi Jacques Delors, Tony Blair, Gerhard Schröder nebo Felipe Gonzáles. Na vyjádření tohoto typu narážíme dnes a denně na nejrůznějších fórech.

A co to vlastně je ona „Evropa“, kterou nám výše uvedení a spolu s nimi všichni oni Cohn-Benditové, Schulzové, Verhofstadtové, Leinenové tolik vnucují? Inu, použije-li jméno starého kontinentu evropský centralista, má na mysli spojení evropských zemí do jednoho (nad)státního útvaru, vládu z jednoho centra, vytvoření supervelmoci („Europe puissance“) s jednotnou zahraniční a obrannou politikou, globálního hráče, který udává směr, a funguje jako protipól Spojených států, Ruska nebo Číny. „Více Evropy“ znamená pokrok na cestě k tomuto snu, tj. jakékoli posilování moci jednotných institucí, expanzi unijní regulace, přidávání dalších a dalších atributů státu unijní konstrukci. „Proevropský“ či „Evropan“ je ten, kde to vidí právě takto. Ten, kdo nesouhlasí, je naopak ocejchován jako „euroskeptik“, „eurofob“ nebo třeba „nacionalista“, „zpátečník“, či „populista“.

Ideologie, která stojí za tímto pojetím „Evropy“, vychází z programového centralismu. Její zastánci považují přesun moci na ústřední úroveň a expanzi činnosti Unie za pozitivní hodnotu a pokrok, a vidí v tom smysl sám o sobě, který není třeba ničím odůvodňovat. Pokud už na nějakou argumentaci dojde, často zůstane u tezí (dogmat) o tom, že Unie přináší mír a prosperitu, u frází typu „v jednotě je naše síla“, u víry, že velký celek dokáže spravovat věci veřejné a řešit aktuální problémy lépe a účinněji než národní stát či nižší úrovně. Centralisté často prosazují toliko přenesení problémů na centrální úroveň, zatímco samotná věcná řešení jsou pro ně vedlejší. Centralizaci – kterou rádi titulují lépe znějícím slovem „integrace“ – vnímají jako univerzální všelék, který předepisují na jakýkoli neduh. Nejrůznější obtíže, s nimiž se Unie a její členské státy potýkají, jsou přičítány nedostatečným pravomocím bruselského centra. Volba prý je jasná: další prohloubení „integrace“, nebo cesta k úpadku. Tato ideologie v každém případě představuje konkurenční vizi ke státnosti evropských zemí. Směřuje k vytvoření evropského státu, který nahradí a odstraní členské státy, které mají být degradovány do role jeho provincií.

V této souvislosti vždy připomínám antickou báj, která se promítla do názvu našeho kontinentu. Ta pojednává o únosu půvabné Európy bohem Diem proměněným do podoby býka. Tento výjev, který od nepaměti inspiroval malíře a sochaře, poskytuje vhodný příměr pro celou situaci. „Evropa“ jako by znovu byla obětí jednoho velkého únosu, únosu ze strany věrozvěstů evropského státu. Ti si ji přivlastňují a jsou jejími samozvanými mluvčími, třebaže k tomu nemají žádný mandát. Margaret Thatcherová se proti tomu kdysi velmi případně ohradila: „Neměli bychom nechat ty, kteří podporují myšlenku federativní Evropy, předstírat, že jsou jaksi více evropští než my ostatní. To nejsou; jsou jen více federalističtí. Na federativní struktuře není nic specificky evropského – je tomu ve skutečnosti naopak: jestli je něco evropské, pak je to národní stát.“[1]

Britský politický komentátor John O'Sullivan centralistickou ideologii, která si usurpuje „Evropu“, přesvědčivě demaskuje jako druh nacionalismu. Všímá si, že zatímco se evropští centralisté „pyšní tím, že EU je ztělesněním antinacionalismu, který překonal pochmurné dědictví malých evropských nacionalismů, údajně odpovědných za dvě světové války“, sám představuje specifický zahalený nacionalismus, „euronacionalismus Evropské unie“. Jak říká: „Je poněkud zvláštní charakterizovat jako antinacionalistické hnutí, jež tvrdí, že Evropané jsou jediným, kulturou spojeným národem, jehož očividným osudem je vytvořit jeden stát s vlastní vlajkou, měnou, občanstvím, zahraniční politikou, ozbrojenými silami a vládou. Všechna jiná hnutí s těmito cíli jsou považována za hnutí nacionalistická... Evropské unii se tím, že se sama vydává spíše za protilátku proti evropskému nacionalismu než za jeho nejnovější ztělesnění, podařilo uniknout zpod kontroly toho, zda se naopak právě tímto směrem neubírá.“[2]

Pojem „Evropy“ nesmíme euronacionalistům bez boje vydat, stejně jako Evropu samu, a to zvlášť v době, kdy se ukazuje, že centralismus přivedl celý integrační projekt do havárie. Dluhová i imigrační krize jsou nejflagrantnější projevy toho, že stále a bezhlavě se zrychlující motor evropské integra­ce se zavařil a vytváří dnes více problémů než užitku. Unie se stala prostorem hospodářské stagnace, nezaměstnanosti, sdílených dluhů, těžkopádné regulace, byrokracie, sociálního inženýrství a, jak vidíme, nově nejspíš i přerozdělování migrantů. Tam, kde jsme, nás přivedlo právě volání po „více Evropy“ v onom pokřiveném smyslu. Nerezignujme na ochranu jména Evropy před těmi, kteří si jej neoprávněně přivlastňují, ani na boj proti centralismu. Jinak se toto jméno obyvatelům starého kontinentu brzy nutně zprotiví.

[1] Z projevu v dolní sněmovně britského parlamentu, 26. 6. 1991. Dostupné z http://www.margaretthatcher.org/.

[2] O'Sullivan J.: The Curse of Euro-Nationalism. National Review, Vol. LIII, No. 15, 2001.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 16.9.2015 13:00 | karma článku: 27.68 | přečteno: 959x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Namísto přestavby přístavba

Diskuse o budoucnosti EU zahájená po britském referendu pomalu končí. Kýženou změnu kurzu nepřinesla. Dosavadní přístup „více Unie“ – „více doleva“ byl potvrzen. I Miloš Jakeš byl větší reformátor než dnešní evropští vůdci.

21.5.2019 v 19:30 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 541 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Velké finále v Sibiu se blíží

Diskuse o budoucnosti pobrexitové EU-27 se chýlí k závěru. V Sibiu nám lídři řeknou, jak „učinit Unii silnější a naši budoucnost jasnější“. Po Bratislavském a Římském prohlášení nás čeká ještě jedno další a zazvoní zvonec.

6.5.2019 v 15:29 | Karma článku: 25.71 | Přečteno: 584 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Nebezpečné hry s právním státem

Právní stát se v prostoru EU stává synonymem pro hrubé vměšování se unijních orgánů do vnitřních záležitostí členských států. Vrací se nám v novém kabátě Brežněvova doktrína?

8.4.2019 v 18:30 | Karma článku: 35.19 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Je Evropská unie reformovatelná?

Jakmile je v Unii řeč o reformách, většinou to nic dobrého nevěstí. Změna kurzu není v dohledu. „Cesta do Sibiu“ je další promarněnou příležitostí. Z prosazování skutečné reformy slevit nesmíme.

26.3.2019 v 9:00 | Karma článku: 22.17 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Martin Lang versus Václav Klaus mladší

Měří se v ODS všem politiků stejným metrem? Když srovnám nedávnou kauzu Václava Klause mladšího a nynější případ radního z Jesenice Martina Langa, tak tento dojem opravdu nemám...

22.5.2019 v 14:17 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Spolčení hlupců II

Titulek jsem si vypůjčil od J.K.Toole. Hodí se na označení účastníků velké úterní demonstrace na Václavském náměstí v Praze konané „za záchranu justice“. Bojovalo se za nezávislost justice a proti Marii Benešové,

22.5.2019 v 13:47 | Karma článku: 26.73 | Přečteno: 464 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Předvolební klání po Polsku - drželi jí při projevu kipu nad hlavou

Mám polské předky i zkušenost soužití s našimi polskými občany na Ostravsku. Také moc dobře vím, jak krutá a složitá je polská historie, což ovšem neomlouvá tamní excesy proti Židům a časté projevy antisemitismu.

22.5.2019 v 13:18 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 169 | Diskuse

Ivo Hnilica

Lze si objednat "stíhání" - ano, zcela určitě!

Ale to pojmenování "objednávka“, musíme nahradit slovy anonymní udání! To je též určitá forma "objednávky" a je to jednoduché. Můžete ho napsat každý máte li vztek na šéfa firmy, který vás vyhodil ze zaměstnání, závidíte li někomu

22.5.2019 v 12:18 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 487 | Diskuse

Libor Čermák

Jde brankáři Haškovi o všechny lidi nebo jen o novináře?

Na včerejší předvolební demonstraci řekl Dominik Hašek věc, která by měla rozzlobit každého běžného člověka v naší zemi. Mluvil tam o hrozbě propuštěných novinářů. To, co tam řekl, muselo přece urazit i samotné novináře.

22.5.2019 v 12:01 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 733 |
Počet článků 173 Celková karma 31.61 Průměrná čtenost 1650

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://www.cs-retromusic.net/brichacek.htm

Najdete na iDNES.cz