30 let od projevu Thatcherové v Bruggách

20. 09. 2018 14:11:15
Dnes si připomínáme 30 let od projevu Margaret Thatcherové v Bruggách, kde se britská premiérka ostře vymezila proti evropskému centralismu a kde vyslovila řadu moudrých myšlenek o tom, kam by (ne)měla integrace dále směřovat.

20. září 1988 přednesla Margaret Thatcherová na College of Europe v belgických Bruggách proslov, který je dnes připomínán jako významná historická událost. „Železná lady“ se v něm věnovala otázce dalšího směřování evropské integrace, přičemž nastínila vizi podstatně odlišnou od té, která právě převládala, a jejíž radikální pojetí bylo spojeno s předsedou Evropské komise Jacquesem Delorsem. Ačkoli Delors nebyl v projevu zmíněn, Thatcherová se evidentně vymezila právě vůči němu a základním pilířům jeho politiky, tj. ideálu evropského federálního státu založeného na tzv. „evropském sociálním modelu“ (neboli sociálního státu à la française) a státním dirigismu.

Thatcherová v úvodu zdůraznila, že Společenství není cílem samo o sobě, nýbrž praktickým prostředkem, jímž mohou evropské státy zajistit svou budoucí prosperitu a bezpečnost. Aby mohlo plnit takovou roli, mělo by vycházet z několika zásad:

Předně, mělo by být založeno na dobrovolné úzké spolupráci svrchovaných států, které by se v mnoha věcech měly snažit mluvit jedním hlasem. K takové spolupráci však není třeba, aby moc byla centralizována v Bruselu nebo dána do rukou evropských nevolených úředníků. Dále nejen není třeba, ale bylo by vysoce škodlivé, snažit se potlačit národní identitu členských států. „Evropa bude silnější právě proto, že má Francii jako Francii, Španělsko jako Španělsko, Británii jako Británii, s jejich vlastními zvyky, tradicemi a identitou.“ Bylo by bláznovství, snažit se je přetavit v jeden evropský lid.

Premiérka zde poznamenala: „Je vskutku ironií, že když takové země jako Sovětský svaz, které se snažily vše řídit z centra, poznávají, že úspěch tkví v decentralizaci moci a rozhodování, v Evropském společenství jsou tací, kteří, zdá se, chtějí posun v opačném směru!“

Thatcherová dále konstatovala, že činnost Společenství by měla podporovat podnikání; zvláště odstraňovat překážky pro přeshraniční obchod. Odsoudila naopak snahy zavádět v Evropě centrální plánování a nadměrnou regulaci, která by zvyšovala cenu práce a poškozovala konkurenceschopnost Společenství ve světě. Vyslovila se také pro hlubokou reformu společné zemědělské politiky, která by tuto "neefektivní a kolosálně drahou" činnost posunula směrem k tržním mechanismům.

Evropa by podle Thatcherové měla být otevřená světu, a nikoli protekcionistická. Vývoj světové ekonomiky vyžaduje, aby evropské země pokračovaly v procesu odstraňování překážek obchodu v celosvětovém měřítku a mají odpovědnost zvláště vůči méně rozvinutým zemím, které více než cokoli jiného, potřebují zlepšení příležitostí obchodovat.

Konečně, premiérka trvala na tom, že evropské země musí nadále zakládat svou obranu na NATO a nebudovat společnou evropskou obranu jako alternativu k euroatlantické vojenské spolupráci. Evropská obrana má být podle ní budována toliko v rámci aliance jako příspěvek pro její posílení.

Bruggský projev se s odstupem času nemusí zdát zvlášť radikální, ve své době však byl velkou událostí. Koncem 80. let stále ještě nebylo zvykem, aby se čelný politik některého členského státu tak dalece distancoval od dosavadního vývoje Společenství. Projev tak zapůsobil jako svěží vítr, který pročísnul stojaté vody debaty o evropské integraci doposud hluboce zabředlé v centralistické a dirigistické logice. Byl významnou vzpruhou pro kritiky soudobého modelu integrace a přispěl k rozvoji širokého proudu intelektuální rezistence vůči němu v Británii i v dalších zemí Evropy.

Nastoupené trendy nicméně projev nezměnil a ani změnit nemohl. Následovala Maastrichtská smlouva a později celá řada dalších reforem, které Evropu dále a dále vzdalovaly od ideálu nastíněnému v Bruggách. Thatcherová brzy pochopila, že dnešní evropský integrační celek neopustí dosavadní směr, a zcela se s ním rozešla.

Text vyšel v MF Dnes v příloze Kavárna 20. září 2008 pod názvem Projev Thatcherové, který vstoupil do dějin

Poznámka: Zařazuji text z roku 2008, který je ovšem, jak věřím, stále aktuální. Uplynulé desetiletí vedlo jen k prohloubení škodlivých trendů a s nimi souvisejících problémů evropské integrace. Bohužel ani rozhodnutí Britů o odchodu z Unie na tom nic nezměnilo, spíše naopak.

Autor: Tomáš Břicháček | čtvrtek 20.9.2018 14:11 | karma článku: 32.99 | přečteno: 1390x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 98 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (86)

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

8.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 135 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 26.79 | Přečteno: 508 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 132 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Čumpelík

Má to na svědomí Andrej Babiš

Víme o něm io jeho rodině téměř všechno. Pokud pro něho ve volbách lidé hlasují, vědí proč. Dá se říci, že jako předseda vlády byl úspěšný.

19.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 |

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 322 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 461 | Diskuse

Radomil Bábek

Je údělem Čechů prožít v každé generaci dvě totality?

Jak se asi cítili lidé, kteří přežili jednu totalitu, aby si za pár let svobody s hrůzou uvědomili, že už zase žijí v totalitě jiné? Možná, jako my. Jestli jsme po roce 1989 něco nečekali, pak návrat socialismu.

17.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 865 | Diskuse

Josef Nožička

Když Evropský parlament žaluje Evropskou komisi (u Soudního dvora Evropské unie)

Při čtení zprávy o rozmrazení peněz orbánovskému Maďarsku si někteří dost možná vzpomněli na letošní summit lídrů EU, na němž došlo nečekaně rychle ke schválení pomoci ve výši 50 miliard eur Ukrajině.

17.3.2024 v 8:10 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 609 |
Počet článků 336 Celková karma 18.42 Průměrná čtenost 1227

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...