Diskuse o reformě EU se smrskla na „Agendu lídrů“

18. 10. 2017 20:00:00
Donald Tusk se důstojně ujal role vystavitele pohřbu diskuse o reformě EU. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích vesele vstříc „více Evropy“ a světlým zítřkům. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

O tom, že žádná pozitivní reforma EU se konat nebude, jsem psal už v souvislosti s Junckerovým poselstvím o stavu Unie z 13. září. Tento dojem potvrdil projev francouzského prezidenta Macrona na Sorbonně 26. září i neformální večeře vedoucích představitelů členských států v Tallinu 28. září. Úmrtní list všem nadějím právě vystavil předseda Evropské rady Donald Tusk se svou „Agendou lídrů“.

Od reforem k „Agendě lídrů“

Jak už jsem připomínal v uvedeném článku o Junckerově poselství, v období po britském referendu se vyrojilo množství komentářů, které zdůrazňovaly nutnost hlubokých reforem Unie, návrat pravomocí členským státům, rozvolnění svěrací kazajky, konec velkopanské povýšenosti představitelů unijních institucí. Prognózován byl přechod k vícerychlostní integraci, větší orientace na vnitřní trh, opuštění ambic vytvářet evropský stát.

Jako náznak změny a sebereflexe na straně Bruselu přijali někteří vydání Bílé knihy o budoucnosti Evropy, v níž Komise na začátku března nastínila pět scénářů dalšího vývoje včetně možného omezení činnosti Unie návratem k vnitřnímu trhu. Byl to ovšem jen klam.

Tón diskusi udávali od začátku tohoto roku jednoznačně zastánci „stále užší unie“. Nejprve to byl Evropský parlament se svými radikálně federalistickými vizemi v trojici rezolucí z 16. února. Potom Komise se svou sérií diskusních dokumentů navazujících na Bílou knihu (k tématu sociální politiky, hospodářské a měnové unie, obrany, globalizace a financí EU) a návrhem evropského pilíře sociálních práv. Korunu všemu nasadily projevy Junckera a Macrona v září.

Žádný alternativní projekt zastánců rozvolnění Unie předložen nebyl. Diskuse mezi členskými státy se od počátku nevymanila z bahna prázdných frází, banalit a přežvykování dávno rozběhnutých iniciativ a trendů srov. předně závěry neformálního summitu v Bratislavě v září 2016 a Římské prohlášení z března 2017.

28. září 2017 se konala na okraj digitálního summitu v Tallinu u večeře neformální diskuse vedoucích představitelů členských států. Předseda Evropské rady Donald Tusk zde byl pověřen tím, aby úvahy, které zaznívají, a podněty ze zářijových projevů Junckera a Macrona rozvedl do formy konkrétního pracovního programu. Tusk v následujících týdnech jednal postupně s představiteli všech států a připravoval cosi, čemu sám říkal nepříliš výmluvně „Agenda lídrů“. Výsledné návrhy předložil 17. října.

Tuskovy návrhy

Nic smysluplného jsem od Tuska nečekal. Předpokládal jsem, že nanejvýš určitým způsobem přetlumočí často opakované náměty, které rezonují v centralistickém táboře, a navrhne nějaký časový rámec.

V tom, že nic rozumného nepředloží, moje očekávání nezklamal. Překvapilo mě ovšem, že vlastně nepředložil vůbec nic. Vše, co dodal je časová osa s přehledem základních témat, které mají být předloženy k diskusi do června 2019, s úvodním textem na půl stránky. K tomu připojil jen zvací dopis a hodnocení plnění tzv. bratislavského plánu.

Diskuse by se měly týkat zejména těchto témat: migrační politika, digitální Evropa, obrana, sociální politika, hospodářská a měnová unie, obchodní politika, změna klimatu, energetika, výzkum a inovace, vnitřní bezpečnost, vnitřní trh, víceletý finanční rámec, institucionální otázky (volby do Evropského parlamentu, složení Evropského parlamentu), vzdělání a kultura, strategická agenda 2019-2024, obsazení vysokých unijních funkcí.

Časová osa se vlastně příliš neliší od Junckerovi Cestovní mapy předložené při poselství o stavu Unie. (Něco zde chybí, něco je zde navíc, liší se některé termíny.)

V úvodním slově Tusk zdůrazňuje, že „optimismus je na vzestupu a ambice se vrátila“, pročež bychom měli „dále zvýšit naše usílí a dodat novou energii naší práci“. Ve zvacím dopise pak uvádí, že je třeba zaměřit se na praktická řešení reálných problémů občanů EU a postupovat krok za krokem. Pozoruhodně pak mlží ohledně toho, do jaké míry by měla EU postupovat jednotně (Juncker), nebo naopak v rámci flexibilní spolupráce s avantgardou vpředu (Macron). Ideálem by mělo být, aby EU postupovala jako celek, ale ambicióznější státy by měly mít možnost jít rychleji dopředu. "[J]ednota se nesmí stát omluvou pro stagnaci, ale zároveň ambice [progresivnějších států] nesmí vést k rozdělením."

Místo reforem běžný provoz po vyjetých kolejích

Tuskova „Agenda lídrů“ potvrzuje trend vyšumění reformních nálad období po britském referendu. Celá diskuse o budoucnosti EU se v podstatě rozpouští v běžném pracovním plánu, který předpokládá poklidné pokračování již dávno nastoupených projektů a trendů v širokém spektru oblastí. O rozvolnění a provzdušnění Unie, návratu některých pravomocí členským státům či o ústupu z neomarxistické linie si můžeme nechat jenom zdát. Všechny představitelné návrhy povedou naopak starým známým směrem. Evropské instituce budou v poklidu pokračovat po cestě soustavného plynulého postupu centralizace („více Evropy“) a prosazování levicově pokrokářské agendy. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích, tu rychleji, tu těžkopádněji. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 18.10.2017 20:00 | karma článku: 26.59 | přečteno: 536x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

Jaderná energie přestává být v EU v nemilosti. Akt o kritických surovinách byl definitivně přijat. Soudní dvůr EU projde významnou reformou. Charles Michel říká, že pokud chceme mír, musíme se připravit na válku.

22.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 118 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (86)

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

8.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 139 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 513 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 213 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 662 | Diskuse
Počet článků 337 Celková karma 15.79 Průměrná čtenost 1224

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...