Volba menšího zla nadělá méně škody než naivita

16. 10. 2017 13:00:00
Přistupujme k volbám primárně jako k příležitosti ovlivnit směřování státu, ne jako k vyznání lásky k tomu či onomu subjektu. Těžko u volební urny, lehčeji v následujícím volebním období.

Volby jako příležitost ovlivnit směřování státu v následujícím období

Už dávno nevnímám volby jako prostředek vyjádření náklonnosti k politickému subjektu, který mi svým programem nejvíce lahodí. Nezajímají mě volební kalkulačky pro výpočet ideové shody. Nechávají mě v klidu pravidelná promlouvání do duše ze strany kritiků přístupu volby nejmenšího zla, která se logicky ozývají z prostředí členů a příznivců neúspěšných malých stran.

Myslím, že mnohem větší smysl dává přistupovat k volbám jako k příležitosti ovlivnit směřování státu v následujícím období. Ptám se koho volit, abych zajistil, že můj hlas přispěje k tomu, že v dalších čtyřech letech a) budou co nejvíce prosazovány myšlenky, které jsou pro mě nejdůležitější a b) budou co nejvíce potlačovány myšlenky, které se mi hrubě příčí.

Tento přístup vyžaduje přimhouřit obě oči a poněkud upozadit kritéria, jako je a) ideové souznění s programem daného subjektu, b) sympatie či sentiment vůči danému subjektu či jednotlivým osobnostem na kandidátce, c) čistota charakteru kandidátů, d) politické skandály minulosti.

Jako korektiv souznění s programem a osobních sympatií do popředí vystupují tato hlediska rozumu:

- síla subjektu na politické scéně,

- schopnost integrovat různé názorové proudy v rámci dané části politického spektra,

- reálná šance dostat se do parlamentu,

- schopnost dostat se do vlády či alespoň vytvořit funkční opozici,

- stabilní organismus strany, stranická infrastruktura.

Tento přístup přirozeně vede k tomu dát přednost zavedeným velkým stranám se všemi jejich neduhy, škraloupy minulosti či tíhnutí k bezbarvému mainstreamu. Naopak předpokládá vyhnout se programově čistým malým stranám, ať už dlouhodobě živořícím nebo nově vzniklým, a všem nahodilým seskupením slepeným před volbami.

Doporučení pro konzervativce a euroskeptiky

Svým čtenářům, kteří sdílí mé konzervativní názory a kritický pohled na současné směřování evropské integrace, si s výše uvedeným vysvětlením dovolím doporučit volbu ODS. Sám tuto stranu budu volit zcela bez nadšení a bez jakéhokoli sentimentu. Zavírám oči zvláště před prázdným vzýváním Západu a koketováním části strany s havlismem. Nelíbí se mi ani vytváření kultu osobnosti kolem profesora Fialy.

Volbu svobodných nebo realistů - třeba mi mohou být pánové Mach nebo Robejšek sympatičtí - s ohledem na strategické ohledy zcela vylučuji. Myslím si, že štěpení na pravici (za kterým navíc vidím spíše osobní ambice než programové rozdíly) ničemu neprospívá. Neomarxismu a evropskému centralismu potřebujeme postavit do cesty silného protivníka, ne bezvýznamné - třebas hlasitě křičící - trpaslíky. Pravici je třeba reformovat ozdravěním ODS, ne vytvářením nových subjektů.

(Jen pro pořádek a v závorce dodávám, že KDU-ČSL a TOP 09 nepovažuji za konzervativní, ani obecně pravicové strany.)

Těžko u volební urny, lehčeji v následujícím volebním období

Volba menšího zla - nebo snad přesněji strategická volba - vyžaduje určitou míru sebezapření. Rozum musí domluvit srdci. Neodmítejme a nekarikujme tento přístup. Nenechme si namluvit, že je morálně špatný. Je o odpovědnosti za budoucnost a o odmítnutí naivity. Platí, že lépe je zažít těžkou chvilku u volební urny, než si později čtyři roky zlořečit při nerušeném řádění levicových pokrokářů a eurohujerů.

Autor: Tomáš Břicháček | pondělí 16.10.2017 13:00 | karma článku: 14.40 | přečteno: 1035x

Další články blogera

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

Jaderná energie přestává být v EU v nemilosti. Akt o kritických surovinách byl definitivně přijat. Soudní dvůr EU projde významnou reformou. Charles Michel říká, že pokud chceme mír, musíme se připravit na válku.

22.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 117 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (86)

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

8.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 139 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 513 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 502 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 516 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2310 | Diskuse
Počet článků 337 Celková karma 15.79 Průměrná čtenost 1224

Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/  

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...